Domácí

Poklad pod školním dvorem! V Plzni odkryli vzácnou studnu

Archeologové objevili v centru Plzně přímo pod okny filozofické fakulty pět set let starou studnu plnou starých artefaktů.

Celé to začalo loni, kdy se v rámci rekonstrukce školního dvora rozhodlo vedení univerzity provést archeologický výzkum. Když se odborníci pustili do práce, byli hodně překvapení.

Pod povrchem dvora byla totiž stovky let stará studna. Protože ale byla kompletně zasypaná, archeologové si na pomoc zavolali specializovanou firmu. Ta pomohla studnu odkrýt, aby odborníci mohli začít přebírat a zpracovávat vše, co v ní našli.

Související obsah

Podle vedoucí výzkumu se ve studni skrývaly tisíce artefaktů. Díky nim mohou archeologové získat cenné informace z doby od šestnáctého století.

Studna je hluboká 17 metrů a podle archeologů ji zřejmě vyhloubili už ve 14. století. O 200 let později ale kvůli novým rozvodům vody ztratila svůj původní význam.

Voda ze studny pak sloužila například jen k zalévání záhonů a květin. Měšťané do ní proto začali házet vše, co se jim doma nehodilo.

Související obsah

Ve studni archeologové našli například keramiku, sklo nebo dokonce boty či kůže. Některé artefakty plánují archeologové vystavit v historickém podzemí.

Část ale chtějí nechat ve studni pro návštěvníky. Ti by se na studnu mohli přijít podívat už v průběhu letošního září.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz