Domácí

Poklad pod školním dvorem! V Plzni odkryli vzácnou studnu

Archeologové objevili v centru Plzně přímo pod okny filozofické fakulty pět set let starou studnu plnou starých artefaktů.

Celé to začalo loni, kdy se v rámci rekonstrukce školního dvora rozhodlo vedení univerzity provést archeologický výzkum. Když se odborníci pustili do práce, byli hodně překvapení.

Pod povrchem dvora byla totiž stovky let stará studna. Protože ale byla kompletně zasypaná, archeologové si na pomoc zavolali specializovanou firmu. Ta pomohla studnu odkrýt, aby odborníci mohli začít přebírat a zpracovávat vše, co v ní našli.

Související obsah

Podle vedoucí výzkumu se ve studni skrývaly tisíce artefaktů. Díky nim mohou archeologové získat cenné informace z doby od šestnáctého století.

Studna je hluboká 17 metrů a podle archeologů ji zřejmě vyhloubili už ve 14. století. O 200 let později ale kvůli novým rozvodům vody ztratila svůj původní význam.

Voda ze studny pak sloužila například jen k zalévání záhonů a květin. Měšťané do ní proto začali házet vše, co se jim doma nehodilo.

Související obsah

Ve studni archeologové našli například keramiku, sklo nebo dokonce boty či kůže. Některé artefakty plánují archeologové vystavit v historickém podzemí.

Část ale chtějí nechat ve studni pro návštěvníky. Ti by se na studnu mohli přijít podívat už v průběhu letošního září.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz