Domácí

V Brně žil v době ledové nosorožec, archeologové našli jeho pozůstatky

V Brně žil v době ledové nosorožec, archeologové našli jeho pozůstatky
Zdroj: Archaia Brno

Zajímavý nález objevili archeologové na Vídeňské ulici v Brně. V zemi našli pozůstatky nosorožce z doby ledové.

Výzkum při budování přípojky teplovodu na dvorku domu v ulici Vídeňská přinesl archeologům z Brna nečekaný objev. Při vykopávkách totiž narazili na několik tisíc let starou spodní čelist nosorožce srstnatého.


Archeologové už dříve našli v okolí Vídeňské ulice zajímavé nálezy, včetně keramiky a středověkého osídlení z 11. století. Rozhodli se proto, že nyní budou kopat hlouběji.

Související obsah


"Díky naší dlouholeté činnosti v Brně však již většinou tušíme, kde co hledat, na co se zaměřit. A protože v blízkém okolí našeho výzkumu bylo již v minulosti paleolitické osídlení zjištěno, ani chvilku jsme neváhali podívat se o něco hlouběji, než obvykle kopeme," uvedla archeoložka Jana Sedláčková z organizace Archaia Brno.


Nalezený pozůstatek tak potvrdil, že v době ledové žila tato majestátní zvířata na území Brna. Nosorožec tak obohatil už dříve objevené kostry zvířat, například mamuta, soba či vlka. "Stáří nosorožce lze analogicky k již známým nálezům v okolí odhadnout na 15-18 tisíc let," dodala Sedlačková.

Nosorožci srstnatí se svou velikostí podobali dnešním slonům. Po planetě Zemi chodili během doby ledové, živili se zřejmě převážně travinami a nízko rostoucí vegetací. V roce 2015 byla na Sibiři v Rusku objevena mumie nosorožce stará 34 tisíc let.

V Mexiku našli více jak 15 000 let staré pozůstatky mamutů. Podívejte se na video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz