Naše Česko

Nejlépe se žije na jihu Čech! Rozhodl nájem, pošta i pivo. PŘEHLED krajů

Nejlépe se žije na jihu Čech. Takový je výsledek velkého průzkumu projektu Místo pro život 2021, který srovnal všechny kraje podle jejich infrastruktury. Rozhodovaly nejen ceny nájmů, ale i počet minipivovarů, pošt nebo čističek odpadních vod.

V přepočtu na sto tisíc obyvatel má nejvyšší počet pošt v České republice, pyšní se ale i dostatkem silnic nebo čerpacích stanic. Vysoko nad průměrem je i v množství minipivovarů a vydaných stavebních povolení. Není tak divu, že právě Jihočeský kraj vévodí žebříčku Míst pro život 2021 v nejobsáhlejší kategorii letošního ročníku nazvané Rozvoj infrastruktury.

"V Jihočeském kraji je velké množství žádostí o bytovou výstavbu, což svědčí o tom, že vážná bytová problematika tu nebude ani do budoucna. Uspěl ale i díky nízkým cenám nájmů," vysvětlil TN.cz mluvčí Místa pro život David Pavlát.

Srovnávací výzkum se soustředí na kvalitu života v jednotlivých krajích již pojedenácté v řadě. Součástí hodnocení je i dotazníkové šetření mezi obyvateli zaměřené na spokojenost s životními podmínkami.

Související obsah

"V rámci výzkumu srovnáváme všechny kraje v České republice. Celkové výsledky budou známy v listopadu letošního roku, teď jsme se dílčím způsobem zaměřili na infrastrukturu, která je jedním z osmi hlavních kritérií celého výzkumu," objasnil Pavlát.

Výsledné pořadí krajů v kategorii Rozvoj infrastruktury

1. Jihočeský kraj
2. Karlovarský
3. Vysočina
4. Praha
5. Plzeňský
6. Jihomoravský
7. Královéhradecký
8. Zlínský
9. Pardubický
10. Olomoucký
11. Moravskoslezský
12. Ústecký
13. Liberecký
14. Středočeský

Výzkumníci porovnávali, kde se nejlépe daří stavět nové byty a domy, přihlíželi ale i k tomu, zda lidé neplatí za bydlení přemrštěné ceny. Vybírali regiony podle hustoty silniční sítě i počtu čerpacích stanic. Zajímalo je také připojení k internetu nebo ke kanalizaci.

V průzkumu zabodovaly kromě Jihočeského i Karlovarský kraj a Vysočina. Nejhůře je na tom aktuálně Středočeský kraj. Jak si jednotlivé kraje vedly v rámci vybraných ukazatelích, zjistíte v galerii níže.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz