Ekonomika

Na vlastní bydlení dosáhne ještě méně lidí. Zdražují hypotéky i materiál

Bydlet ve vlastním bude zase o něco složitější. Zdražují hypotéky a nahoru jde i cena stavebního materiálu. Například železo zdražilo až o 70 procent. A problémy budou mít bohužel i lidé, kteří si hypotéku na byt nebo dům vzali teprve nedávno.

Sen Petra Pály z Přelouče je zatím na monitoru počítače. Na nový dům si vzal hypotéku 3,5 milionu korun. Většinu už prostavěl a teď ví, že mu ještě 500 tisíc bude chybět. "Koupelna, to jsou největší položky. Nábytek pro dětský pokojíček," prozradil pan Pála. 

Bez peněz do hospody nelez a tohle přísloví teď začalo platit i ve stavebninách. Před dvěma měsíci stála například kari síť 300 korun, nyní je už za 380. Podražila i penetrace ze 180 korun na 270 nebo i plastové výrobky. Metr čtvereční zámkové dlažby stál 210 korun, dnes je o třicet korun dražší.

A pan Pála potřebuje navíc ještě kuchyňskou linku. Vysoko jsou i ceny dřeva. "To šlo o dvacet procent nahoru, to nám řekli v kuchyňovým studiu," svěřil se pan Pála.

Související obsah

"O desítky procent zdražilo sklo. Nárůst ceny mědi v desítkách procent," pokračuje ve výčtu ekonom Jiří Nožička.

Problémy začaly během pandemie. Lidé rekonstruovali jako o život, takže sklady jsou prázdné. "Některé materiály nejsou, na jiné se stojí fronta jako za minulého režimu," vysvětluje ekonom Štěpán Křeček. 

Kvůli pandemii se nevyrábělo, doprava stagnovala. V Číně byly třeba uzavřené velké železné doly. "Jedná se o nárůst cen železa o 70 procent," řekl ekonom.

Související obsah

A do toho jdou nahoru hypotéky. Úroková sazba byla na začátku roku pod dvěma procenty, dnes už je přes. "Nejlepší doba na to vzít si hypotéku je již za námi," konstatoval Křeček. 

Petr Pála ale dodělat dům potřebuje. Má brzy schůzku s bankovním poradcem. "Bychom to museli řešit nějakým úvěrem," řekl.

Podle ekonomů Česká národní banka bude dál úrokové sazby zvyšovat hlavně kvůli inflaci. Přitom jediná desetina hraje významnou roli. Při třímilionové hypotéce na třicet let je měsíční splátka o 150 korun vyšší. Ve výsledku tak klient zaplatí o 54 tisíc korun víc.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz