Videočlánek

Nová naděje pro lidi trpící depresí! Základem léku bude ketamin

Depresivní porucha postihuje více než 300 milionů lidí na celém světě a nezřídka končí sebevraždou. Časopis Nature nyní zveřejnil závěry nových výzkumů. Podle článku se otevírá cesta pro vývoj dalších generací antidepresiv.

Účinek klasických antidepresiv se projeví až za několik týdnů, nebo dokonce měsíců, a jsou málo účinná u pacientů trpících depresí rezistentní (odolnou) na léčbu. Studie ukázaly, že podávání jedné dávky ketaminu má významné antidepresivní účinky, což z látky činí jeden z nejdůležitějších objevů pro léčbu deprese v posledních desetiletích. 


Klinickou aplikaci brzdí nežádoucí účinky, kterými mohou být třeba halucinace, při kterých dochází k odloučení od bezprostředního okolí. Vědci však slaví, výsledky tohoto výzkumu by v budoucnu mohly poskytnou nejen základ "přesné léčby“ na míru, ale také urychlit transformaci ketaminu, a podpořily klinickou aplikaci nových generací antidepresiv.

Enex
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Videočlánek

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz