Domácí

Důchody porostou víc, než bylo v plánu, schválili poslanci. KALKULAČKA

Poslanci v pátek rozhodovali o navýšení důchodů. Novela zákona, kterou po dlouhé debatě schválili, počítá se zvýšením důchodů nad rámec valorizace o 300 korun. Prošly i některé pozměňovací návrhy. Sněmovna také schválila návrh na odškodnění lidí po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Šlo už o třetí mimořádnou schůzi v tomto týdnu, poslanci se sešli v rámci dvou schůzí už ve středu. 115. schůze Poslanecké sněmovny začala v 9:00.

Jako první měli poslanci na stolech novelu zákona o důchodovém pojištění, která počítá se zvýšením důchodů nad zákonnou valorizaci o dalších 300 korun. Návrh schválili.

K výpočtu toho, o kolik poroste důchod právě vám, využijte jednoduchou kalkulačku:

Zdroj: Penze.cz - Valorizace dchodu

Současně prošel pozměňovací návrh, podle kterého dostanou lidé v důchodu 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Sněmovna podpořila i pozměňovací návrh na předčasné odchody do penze pro pracovníky integrovaného záchranného systému.

"Splnil se mi životní sen! Sněmovnou prošlo navýšení důchodů 300 Kč nad zákonnou valorizaci a výchovné 500 Kč za každé vychované dítě. V Senátu doladíme dřívější důchody pro IZS a udělám vše pro to, aby Senát schválil i dřívější odchod do důchodu náročných profesí," jásá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
 

Související obsah

Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí by měly důchody v příštím roce při zohlednění dodatečného zvýšení růst o 797 Kč (o 5,2 %). Průměrný důchod by tak měl být podle předběžných čísel zhruba 16 275 Kč a měl by dosahovat přibližně 43 % průměrné mzdy.

Dlouho nebylo jasné, jestli má zvýšení důchodů v Poslanecké sněmovně dostatečnou podporu. Mnozí argumentovali tím, že na to Česká republika v současné chvíli nemá dost financí. Podle některých poslanců jde jen o politické gesto před volbami. Návrhem se nyní bude zabývat Senát, následně ho v případě schválení dostane k podpisu prezident.

Poté se v Poslanecké sněmovně začal řešit zákon o jednorázovém odškodnění subjektů dotčených mimořádnou událostí v areálu muničních skladů Vlachovice – Vrbětice. Areál před lety zdemolovaly exploze. Návrh zákona schválili poslanci hned v prvním čtení.

Jako další přišel na řadu návrh zákona o sociálních službách. Ten se týká zvýšení části příspěvků na péči o lidi se zdravotním postižením. Poslanci s ním v prvním čtení vyslovili souhlas. Kromě toho začali projednávat vládní návrh zákona o lobbování, ten už ale v pátek nedořešili.

Vyšší důchody si dovolit nemůžeme, řekla předsedkyně Markéta Pekarová:

Podle premiéra Andreje Babiše je Česko na tom dobře a může si dovolit zvýšení důchodů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz