Domácí

Benzín je v Česku nejdražší za poslední roky, stoupá i cena nafty

Benzín je v Česku nejdražší za posledních šest let. Cena za litr Naturalu 95 se teď blíží ke 34 korunám. Zdražuje také nafta, která je nejdražší od loňského ledna. Podle odborníků by už ceny neměly stoupat. Lidé by však při plánování letních dovolených měli logicky počítat s vyššími náklady.

Průměrná cena za litr benzinu v Česku je aktuálně 33,90. Naposledy za něj tolik řidiči platili na konci roku 2014. Za pohonné hmoty si řidiči nejvíc zaplatí v Praze, naopak nejlevnější jsou ve Zlínském kraji.

Průměrná cena za litr benzinu v Praze je skoro 34,50. Nad 34 korun pak řidiči zaplatí ještě v Plzeňském kraji a na Vysočině. Průměrná cena za litr nafty je v Česku 31,83 koruny. To je nejvíc od minulého roku. Ve Zlínském kraji, kde jsou pohonné hmoty nejlevnější, lidé zaplatí za benzin 33,63 koruny.

Související obsah

"Blížíme se ke konci zdražování. Je to odvozeno od cen ropy na světových trzích. Ty teď stagnují na 75 dolarů za barel a tím pádem by se už toto nemělo promítat do dalšího zdražování pohonných hmot," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Zdražování se projeví nejen v peněženkách domácností s autem, ale i v nákladech na výlety nebo na dovolené. Za cestu z Prahy do chorvatského Dubrovníku loni Češi zaplatili více než pět tisíc. Letos cesta vyjde na skoro 6200 korun.

Související obsah

"Většinou se jim vyplatí tankovat ještě v České republice, protože na jihu Evropy jsou podstatně dražší. Nižší ceny pohonných hmot jsou pak v Polsku," dodal Křeček.

Přestože benzín v Česku výrazně zdražil, patří i tak k levnějším v Evropské unii. A naftu mají levnější než v Česku z celé Unie jen v Rumunsku a Bulharsku.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz