Počasí

VÝSTRAHA: V části Česka udeří velmi silné bouřky, hrozí i povodně

VÝSTRAHA: V části Česka udeří velmi silné bouřky, hrozí i povodně

Do Česka se opět ženou intenzivní bouřky. Meteorologové už vydali výstrahu, varují také před přívalovými dešti a někde platí i povodňová pohotovost. Navíc se výrazně ochladí. V sobotu se ještě teploty vyšplhají na letních 28 stupňů Celsia, v neděli se ale propadnou k pouhým 17 stupňům. Chladněji bude i počátkem příštího týdne.

Tropy si dávají v Česku pauzu, v následujících několika dnech se ochladí. K tomu se přidají intenzivní bouřky, na některých místech hrozí i povodně.

V sobotu bude ještě mezi 24 až 28 stupni, na západě teploty nepřesáhnou 25 stupňů. Bude polojasno až oblačno. Počasí se pokazí v neděli, kdy teploty klesnou na 17 až 21 stupňů, v noci až na 11 stupňů. Zataženo až oblačno, na většině území bude pršet. Zejména východ země mají zasáhnout velmi silné bouřky.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už vydal výstrahu. Od nedělní půlnoci platí pro Jihomoravský, Olomoucký (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Uničov), Zlínský a Moravskoslezský kraj. Narázy větru mohou dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině.

Výstraha před intenzivními bouřkami:

Zdroj: ČHMÚ

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem a podobně. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě," varují meteorologové.

Platí i výstraha před vydatným deštěm, od nedělní půlnoci pro Jihočeský, Plzeňský (Sušice), Jihomoravský a Zlínský kraj a Vysočinu, od šesté hodiny ranní pro Pardubický (Česká Třebová, Hlinsko, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Žamberk), Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

"Možnost zvýšeného odtoku vody z krajiny a průtoku vody přes komunikace. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst," uvedl ústav.

Výstraha před vydatným deštěm:

Zdroj: ČHMÚ

Meteorologové také od nedělní šesté hodiny ráno vyhlásili povodňovou bdělost pro Jihočeský (Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Prachatice, Trhové Sviny, Třeboň, Vimperk), Plzeňský (Sušice), Pardubický (Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová, Polička, Svitavy), Jihomoravský , Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a Vysočinu (Bystřice nad Pernštejnem, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí).

Varování před povodňovou aktivitou:

Zdroj: ČHMÚ

Související obsah

V pondělí bude většinou oblačno, na severu zataženo. Místy se vyskytnou přeháňky. Přes den se teploty budou pohybovat mezi 19 až 23 stupni, v noci klesnou na 14 až 10 stupňů.

Od ranních hodin bude v úterý místy pršet, přeháňky se mohou vyskytnout i během dne. Ojediněle se přidají bouřky. Vrátí se letní teploty, bude mezi 22 až 27 stupni, v noci klesnou na 12 až 8 stupňů.

Ve středu meteorologové opět očekávají přeháňky, přes den bude od 20 do 25 stupňů. V noci pokles na 15 až 11 stupňů.

Od čtvrtka do soboty by mělo být oblačno až polojasno, přechodně zataženo. Místy bude pršet, mohou se přidat bouřky. Teploty se budou přes den pohybovat mezi 21 až 26 stupni. V noci se rtuť teploměru propadne až na 10 stupňů.

Před pár dny se prohnaly silné bouřky i přes Vysočinu a zanechaly tam obrovské škody (7/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz