Zajímavosti

Kolaps civilizace je na spadnutí, tvrdí vědci. Tyto země přežijí nejlépe

Kolaps civilizace je na spadnutí, tvrdí vědci. Tyto země přežijí nejlépe
Zdroj: Getty Images

Nový Zéland, Island, Velká Británie, Tasmánie a Irsko jsou nejvhodnějšími místy k přežití globálního kolapsu civilizace. Informace vychází z nejnovější studie odborníků z britské Anglia Ruskin university.

Vědci ve své studii uvedli, že lidstvo se v současné době nachází ve velmi nebezpečné situaci. Důvodem je především velká energetická náročnost společnosti a škody na životním prostředí, informuje britský Guardian.

Celkový kolaps civilizace tak prý může přijít velmi brzy. Celkovému stavu momentálně nepřidává ani situace s pandemií covidu-19. Aby bylo možné posoudit, které národy by byly vůči takovému kolapsu nejodolnější, byly země seřazeny podle jejich schopnosti pěstovat potraviny pro jejich populaci, chránit hranice před nežádoucí masovou migrací a udržovat energetickou soustavu a některé výrobní schopnosti v provozu.

Související obsah

Z průzkumu pak vyšlo, že Nový Zéland, Island, Velká Británie, Tasmánie a Irsko jsou nejvhodnějšími místy k přežití možného kolapsu společnosti. "Nebyli jsme překvapeni, že je Nový Zéland na našem seznamu," řekl profesor Aled Jones z Anglia Ruskin university.

Nejbohatší lidé světa totiž začali v posledních letech na Novém Zélandu skupovat pozemky a stavět na nich bunkry, které by je v případě apokalypsy ochránily. 

Navíc bylo zjištěno, že Nový Zéland má největší potenciál přežít relativně bez úhony kvůli své geotermální a vodní energii, bohaté zemědělské půdě a nízké hustotě zalidnění.

Související obsah

"Byli jsme docela překvapení, že Velká Británie z průzkumu vyšla pozitivně. Je hustě obydlená, tradičně zadává výrobu externím dodavatelům, nebyla nejrychlejší ve vývoji obnovitelných technologií a v současné době produkuje pouze 50 procent vlastních potravin. Ale má potenciál odolat krizi," dodal Jones.

Podle vědce pandemie koronaviru ale ukázala, že vlády mohou v případě potřeby rychle jednat. "Je zajímavé, jak rychle můžeme uzavřít hranice a jak rychle se vlády mohou rozhodovat věci změnit." vypíchl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz