Koronavirus

Zásadní změna v boji s covidem. Hlavní roli sehrají odpadní vody v kanalizaci

Českou republiku čeká radikální změna v boji proti šíření koronaviru. Díky rozboru odpadních vod dokážou v laboratořích zjistit, kde se virus bude šířit ještě dříve, než nemoc propukne naplno. Hygiena pak podle toho bude moci cílit opatření proti šíření nemoci přímo na konkrétní riziková místa.

Testy z nosu, nebo z odpadních vod? Odborníci mají po ročním zkoumání jasno. Podle studií člověk nakažený koronavirem virus vylučuje v moči nebo ve stolici ještě před tím, než se u něj vůbec projeví příznaky nemoci.

"Spousta lidí se nechodí testovat tolik, jak by měli, a samotesty nejsou vždy úplně účinné, takže ta odpadní voda nám nelže," vysvětluje výzkumná pracovnice Alžběta Dostálková.

Z odpadních vod jsou odborníci schopni rozpoznat ohnisko nákazy ještě před tím, než se objeví v oficiálních datech. "My už jsme viděli, že ta epidemie znovu přijde a znovu se bude zvyšovat množství koronaviru v populaci," prozradila Dostálková.

Související obsah

"Hlavním cílem bylo zjistit, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými lokalitami," doplnila ji technoložka z Pražských vodovodů a kanalizací Zuzana Nováková. To se povedlo. Vzorky odebírali z vysokoškolských kolejí, autobusových nádraží nebo nemocnic.

Nejhůř si vedly právě studentské koleje, naopak nejlépe dopadly průmyslové areály. Výzkumníci dokázali odhalit i to, jaká mutace se v daném místě nachází. "Opravdu jsme odhalili britskou mutaci i delta mutaci, která je teď rozšířená," tvrdí Dostálková.

Vzorky už odebírají ve čtyřech největších městech Česka. "Pokud se nám to osvědčí, budeme rozšiřovat monitoring i na další města a městské oblasti," uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz