Naše Česko

V Česku se daří sokolům. Jeseníky hlásí rekordní počet vylíhlých mláďat

V Česku se daří sokolům. Jeseníky hlásí rekordní počet vylíhlých mláďat
Zdroj: Profimedia.cz

V České republice se v posledních letech daří sokolům stěhovavým, a to zejména v Jeseníkách, kde se jich na jaře vylíhl rekordní počet. V oblasti zahnízdilo 21 párů, přičemž z hnízd vylétlo 41 mláďat.

Sokol stěhovavý zažil v letošním roce baby boom. V Jeseníkách se vylíhlo přesně o deset ptáčat více než v doposud nejúspěšnějším roce 2014. A právě Jeseníky jsou aktuálně jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v naší republice.

"Vedle rekordu v počtu mláďat byla letošní sezóna specifická také tím, že byla velmi dlouhá. Rozdíly ve stáří mláďat byly až jeden měsíc. Pravděpodobně se na tom podepsalo i chladné a deštivé jarní počasí," vysvětlil Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Související obsah

V Jeseníkách a nejbližším okolí už opakovaně obsazují sokoli přibližně 20 skalních lokalit, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech. "Také v letošní sezóně byly k monitoringu a ostraze sokolích hnízd využívány fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim máme obrovské množství jedinečných informací ze života sokolích rodin, které se následně snažíme využít i k jejich ochraně," dodal Šaj.

Sokol stěhovavý se vyskytuje po celém světě s výjimkou Antarktidy a Nového Zélandu. Samice je výrazně větší než samec. Zároveň se jedná o nejrychlejšího tvora planety, jelikož při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 390 kilometrů za hodinu.

Sokolí hnízdo je místo na skále na komíně. Dravcům se tam daří lépe. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz