Naše Česko

Temelín i Dukovany se staly útočištěm sokolů. Ti tam přivedli na svět mláďata

Temelín i Dukovany se staly útočištěm sokolů. Ti tam přivedli na svět mláďata
Narození sokolích mláďat Zdroj: ČEZ

Obě jaderné elektrárny v Čechách se pyšní novými přírůstky. Na jejich komínech totiž opět páry kriticky ohroženého sokola stěhovavého přivedly na svět několik mláďat. Dravci úspěšně hnízdí také na dalších vysokých komínech.

Na obou jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín opět hnízdí pár sokola stěhovavého. V obou případech už páry mají potomky, kteří jsou podle slov zoologa a kurátora sbírky Muzea města Ústí nad Labem Václava Berana naprosto v pořádku.

"Mláďata jsou v dobrém stavu, mají se čile k světu. Jde o dvě samičky a dva samečky staré zhruba tři týdny," informoval Beran o situaci v Dukovanech. Na jihu Čech je podle něj také vše v pořádku, zdejšímu páru se na komíně narodily tři samičky.

Mladí sokoli byli také označeni nutnými hliníkovými kroužky. "Hliníkové kroužky jsem sokolím mláďatům nasadil na obě nohy. Jeden značí, že jde o sokola z České republiky. Ten se kontroluje při odchytu, druhý pak umožňuje kontrolu na dálku pomocí dalekohledu," vysvětlil zoolog a ujistil, že nasazení kroužků je pro sokola bezpečné.

Související obsah

Sokoli ve svých hnízdech, které jim vytvořili uměle elektrárny, vydrží okolo 1,5 měsíce, pak hnízdo opustí. "První dva roky bývají sokoli hodně bouřliví, různě se potulují, uletí třeba i stovky kilometrů. Výjimkou tak není, že na ně narazí třeba kolegové z Francie. Hnízdit začínají kolem třetího roku života," uzavřel.

V posledních letech se populaci sokolů na území Česka daří. Populace roste mimo jiné i díky dobré spolupráci ochrany přírody a soukromých firem. Sokoli totiž hnízdí ve výškách nad 100 m, a tak jednou z možných alternativ pro hnízdění jsou vysoké komíny. Aby hnízdění na komínech a lidských stavbách bylo bezpečné, jsou zde pro ně instalovány speciální hnízdní budky. Do některých můžete nahlédnout díky on-line webkamerám.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz