Naše Česko

Při opravě domu po tornádu našli obří vosí hnízda. Nejspíš se jedná o rekord

Při opravách škod po tornádu objevili řemeslníci na půdě jednoho domu v Moravské Nové Vsi obří kouli a několik trámů pokrytých plástvemi. Zjistilo se, že jde o obří vosí hnízda. Ta největší z nich měřila přes metr a nejspíš se zapíšou do knihy rekordů.

Paní Ambrožové zůstala po řádění tornáda zničená střecha na domě. Slabou útěchou je pro ni alespoň objev, díky kterému vlastní přírodní unikát. Řemeslníci objevili mezi trámy jedno z největších vosích hnízd. "Bylo to nahoře nad kuchyní," prozradila televizi Nova.

Pokrývači chtěli vosí plástve okamžitě zlikvidovat, ale vystudovaná bioložka poznala cenu hmyzího sídliště. Hnízda opatrně sundala, změřila a teď je chce nakonzervovat. Mají úctyhodné rozměry.

Sami entomologové potvrzují, že taková přírodní stavba je v Česku opravdový unikát. "Vosy většinou stavějí hnízda velikosti maximálně 15 až 20 centimetrů," vysvětluje entomolog Zdeněk Laštůvka.

Související obsah

Pravoúhlé hnízdo, které vyrostlo mezi trámy, má přes metr. Nejvzácnější je ale typický kulovitý útvar, který má 12 pater pláství nad sebou. "Mohlo v něm žít až dvacet tisíc vosích jedinců," říká odborník.

Vosy měly podle zoologa extrémní nadbytek potravy a díky tomu se tak rozmnožily – svoje úly zpravidla stavějí během jediného roku a pak je opouštějí. Majitelka domu už zkontaktovala agenturu, která podobné kuriozity eviduje. Jedná se nejspíš o největší hnízdo v Česku.

Související obsah

"Máme vosí hnízdo 50 centimetrů, sršní 40 centimetrů," prozradil Miroslav Marek z pelhřimovského muzea rekordů. Pokud se ukáže, že je hnízdo opravdu největší, bude zapsáno do knihy rekordů.

Obrovské hnízdo objevil letos na jaře i majitel chaty na Chrudimsku. Kvůli uzavřenému prostoru ale nemělo tak pravidelný tvar. "Při každém odkrývání dalšího prkna jsme zjistili, že je větší a větší a větší," svěřil se majitel chaty pan Václav.

Asi největší vosí hnízdo zdokumentovali vědci v roce 1963 na Novém Zélandu. Mělo přes 3,5 metru a žilo v něm více než milion vos.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz