Naše Česko

V chatě na Chrudimsku objevili obří vosí hnízdo! Překvapilo i odborníky

Jedno z největších vosích hnízd v České republice při rekonstrukci chaty v Seči na Chrudimsku objevil majitel. Měří přes metr. Svou velikostí překvapilo i odborníky.

Někdo najde na půdě poklad, jiný zase nečekaně objeví rekord z říše zvířat. "Nevěřili jsme, že by to bylo takhle obrovské,“ popsal majitel chaty pan Franko.


Václav Franko bere metr a málem mu nestačí ruce. Hmyzí dílo má na délku metr deset a v průměru 80 centimetrů. "Při každém odkrývání dalšího prkna jsem zjistil, že je větší a větší a větší,“ doplnil Franko.

Související obsah


Vosí hnízdo mívá v průměru 15 až 20 centimetrů a na půdě jich je hned několik. Jsou ale mnohem menší. Takové obydlí obývá několik stovek vos. Takže v takové obří stavbě se dá očekávat, že tam žily statisíce jedinců. "Samozřejmě jsem dostal strach,“ uzavřel Franko.


"Přiznám se, že jsem za celý život takhle velké hnízdo neviděl,“ sdělil zoolog Jiří Rejl. Báň je v podlaze prvního patra a patrně vznikla loni v létě, protože majitelé slyšeli neustálé bzučení.


"Na zimu všechny dělnice umírají a přežívá pouze královna. Nevrátí se a postaví si na jiném místě nové hnízdo,“ podotkl Rejl.

Související obsah


V 80 let staré chatě je řada škvír, kudy se hmyz mohl dovnitř dostat. Vos bylo loni podle odborníků hodně. Obvykle si hnízdo dobře střeží. Před lety šli lidé na procházku lesem a omylem hnízdo na zemi rozkopli. Chlapec dostal 50 žihadel, jeho strýc jednou tolik a oběma šlo o život.


Podobně velké hnízdo jako v Seči se našlo nedávno i v Račeticích na Žatecku, ale v průměru mělo v uvozovkách jen půl metru. Největší vůbec našli lidé v roce 1963 na Novém Zélandu. Mělo přes tři a půl metru a žilo v něm přes milion vos.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Píše se na Deník.cz