Zahraničí

Běžkyně Cimanouská prý využije azyl v Polsku. Nabídka přišla i z Česka

Běloruská sprinterka Kryscina Cimanouská, která kvůli kritice režimu prezidenta Alexandra Lukašenka měla být údajně nucena odjet z olympijských her v Tokiu zpět do vlasti, prý zažádala o azyl v Polsku. Nabídku přitom dostala i od České republiky.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v pondělí ráno potvrdil, že Kryscina Cimanouská obdržela od České republiky nabídku azylu. Podle Běloruského fondu sportovní solidarity ale sprinterka chce azyl v Polsku. Musela kvůli tomu osobně na polskou ambasádu v Japonsku.

Sportovkyně vzbudila rozruch o víkendu poté, co ji běloruský tým odhlásil z pondělního závodu v běhu na 200 metrů a odvezl ji na letiště, aby se vrátila do vlasti. Jako důvod uvedl emoční a psychické rozpoložení Cimanouské. Ta ale řekla, že to není pravda.

Související obsah

Skutečným důvodem má být podle ní její kritika režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka i vedení olympijského týmu. Běžkyně na letišti v Tokiu zalarmovala policii a do letadla nenastoupila. Na místo pak dorazili i zástupci japonského ministerstva zahraničí a Cimanouská byla převezená na bezpečné místo.

Česko nabídlo Bělorusce vízum poté, co se na tom ministr zahraničí dohodl s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Cimanouská by u nás mohla žádat o mezinárodní ochranu. Polského azylu běžkyně využila zřejmě proto, že se tam nachází centrum běloruské opozice. Její rodina prý už Bělorusko opustila.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz