LOH Tokio 2021

Běloruskou atletku chtějí odeslat do rodné země, Česko pomůže

Velký politický boj se odehrává v posledních desítkách minut na olympijských hrách. Běloruská atletka Kryscina Cimanouská se obořila na trenéry a chaos v olympijském týmu. Ten jí objednal letenky a chce ji násilně odvézt do rodné krajiny.

Kryscina Cimanouská měla v pondělí závodit v běhu na 200 metrů, ale kritizovala trenéry a situaci v olympijské vesnici popisovala jako obrovský chaos. Z disciplíny byla dokonce odhlášena běloruským výborem, který její stav popsal jako emociální a psychologický. 

"Žádám o pomoc Mezinárodní olympijský výbor. Běloruský výbor na mě vytvořil nátlak a snaží se mě vyvést ze země bez mého souhlasu, proto žádám MOV, aby zasáhl," řekla běloruská atletka ve videu, které umístila na své sociální sítě. "Nevrátím se do Běloruska," řekla pro agenturu Reuters. 

Související obsah

Podle posledních zpráv by měla být běloruská atletka v ochraně japonské policie. Při cestě na letiště měla Cimanouská pronést, že se bojí návratu do rodného Běloruska. Zdroj z běloruské nadace Solidarita sportu, která podporuje sportovce uvězněné nebo odsunuté na vedlejší kolej za jejich politické názory, uvedl, že Cimanouská plánovala v pondělí požádat o azyl v Německu nebo Rakousku.

Celou situací by se nyní oficiálně měl zabývat i Mezinárodní olympijský výbor. V Bělorusku probíhají rok demonstrace proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Několik protestujících lidí je stále uvězněno. 

Pomoc nabídl ministr zahraničních věcí Jaroslav Kulhánek. Ve spolupráci s premiérem Andrejem Babišem nabídnou vízum ke vstupu na české území a zajistí ochranu. Pomoci má i česká ambasáda v Tokiu. O pomoc zažádal Filip Neusser z Národní sportovní agentury.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události