Domácí

Kulomety, výbušniny a 133 tisíc kusů munice! Skončila zbraňová amnestie

Zbraňová amnestie skončila a policie zveřejnila, co všechno lidé doma schovávali. Odevzdali cekem 3700 zbraní a 133 tisíc kusů munice. Nechyběly kulomety, výbušniny, ani podomácku vyrobené pistole. Majitelé je mohou prodat, získat na ně povolení, nebo je nechat zlikvidovat.

Češi zbraně opravdu milují a policisty nepřestane nikdy překvapovat, co všechno schovávají doma na půdě bez dokladů a s rizikem trestního stíhání. Třeba plně funkční samopaly z druhé světové války.

Mezi zbraněmi odevzdanými v amnestii je i kulomet z druhé světové. Zajímavostí je, že zbraň je plně funkční a chybí jí jen dvojnožka. Za války ji obsluhovali čtyři vojáci. Těžko říct, na co ji majitel potřeboval, ale teď zůstává v policejním skladu. "Majitel si může si za splnění dalších zákonných podmínek požádat o vydání příslušných dokladů, zbraň si zaregistrovat a nakládat s ní, jako kdyby byl vlastníkem," okomentoval Ivo Tesař, vedoucí odboru pro zbraně jihomoravské policie.

Související obsah

Podobných kuriozit mají policisté plné trezory. Například pistole, které si v dílně vyrobil a úspěšně otestoval senior z jižní Moravy. Policii je odevzdal jeho pravnuk. Další revolver se zdobnou rytinou se dřív běžně prodával a nosili ho za pasem třeba státní zaměstnanci.

Mezi odevzdanými zbraněmi se nejčastěji objevovaly klasické kulovnice a brokovnice. Policisté u všech zbraní provádějí balistické zkoušky, aby vyloučili, že s nimi byl spáchán trestný čin.

Související obsah

Celkem se letos vybralo téměř 3700 zbraní a 133 tisíc kusů střeliva. Amnestie využívají i sběratelé, aby si ověřili že neporušují zákon. Policistům tak jistý fanda vojenské historie odevzdal i tank a houfnici.

Za nejnebezpečnější považují policisté odevzdané výbušniny. Například při minulé amnestii jim žena přinesla v tašce granát. "Já jsem tam s tím šla, jako když nesu kus hadru," popsala nálezkyně granátu.

Letos policisté dostali dělostřeleckou munici nebo plastickou trhavinu. Díky amnestiím se od devadesátých let vybralo přes 20 tisíc nelegálně držených zbraní.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz