Domácí

Úhyn ryb v Bílině způsobilo znečištění po silných deštích, policie případ odložila

Úhyn ryb v Bílině způsobilo znečištění po silných deštích, policie případ odložila
Zdroj: TV Nova

Tepličtí kriminalisté ukončili prošetřování úhynu ryb v řece Bílině z počátku května letošního roku. Vyšetřováním nebylo podle policie zjištěno žádné protiprávní jednání a případ byl proto odložen, informoval mluvčí policie Ústeckého kraje Daniel Vítek.

O úhynu ryb v řece Bílině informoval začátkem května Český rybářský svaz na facebooku. "Došlo k hromadnému úhynu ryb v řece Bílině. Řeka je silně zakalená a zapáchá po zatím neznámé látce, aktuálně jsou odebírány vzorky a ve spolupráci s našimi místními organizacemi se snažíme zjistit rozsah úhynu a případný zdroj nebezpečných látek. Byly informovány orgány státní správy," uvedl svaz na sociální síti.

Mluvčí Českého rybářského svazu Jan Skalský tehdy vyjádřil předpoklad, že s největší pravděpodobností došlo k úniku znečištěných odpadních vod do řeky s tím, že k podobným událostem dochází často při silných deštích, kdy čističky nestačí zpracovávat veškerou přitékající vodu a odpadní voda se pak dostane do řeky.

Související obsah

"Oznámení o úhynu ryb jsme přijali 3. května a v rámci šetření jsme požádali o součinnost veškeré instituce, které byly ve věci zainteresovány. V místě hlášení havárie bylo nalezeno pouze několik kusů uhynulých ryb," uvedl mluvčí s tím, že bylo zajištěno cca 8 kusů.

Vyšetřování nakonec odhalilo, že příčinou úhynu byla smíšená bakteriální a parazitární infekce ryb. "Ta byla způsobena pravděpodobně v důsledku jednorázového úniku kontaminace z nezjištěného místa a zakalením vody v toku vlivem intenzivních dešťů," popsal Vítek závěry vyšetřování s tím, že konkrétní místo možné kontaminace nebylo lokalizováno.

"Provedeným šetřením nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání, proto byla věc založena," vysvětlil mluvčí odůvodnění, proč nebude nikdo za úhyn ryb trestně stíhán.

Desítky tun ryb uhynuly v řeče Bečvě. V tomto přídadu policie obvinila jednoho člověka a jednu firmu. Podívejte se na reportáž (6/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz