Zahraničí

Mexická vláda žaluje americké firmy za vyzbrojování zločinců

Mexická vláda žaluje americké firmy za vyzbrojování zločinců
Zdroj: TV Nova

Za vyzbrojování mexických drogových kartelů a tím i za krveprolití, které je provází, jsou podle mexické vlády spoluzodpovědné některé americké firmy vyrábějící střelné zbraně. Mexiko proto jedenáct z nich zažalovalo.

V neobvyklé žalobě, která byla ve středu podána u federálního soudu v americkém Bostonu mimo jiné na firmy Smith & Wesson, Colt a Glock, se hovoří o bezohledných obchodních praktikách. Výrobci podle ní nejen ví, že se s jejich zbraněmi nelegálně obchoduje a končí v rukou drogových gangsterů a dalších zločinců, ale tento obchod „aktivně“ usnadňují, informovala zahraniční média.

Žalované firmy dle Mexičanů mimo jiné úmyslně navrhují zbraně tak, aby šly upravit ke střelbě dávkami a nešly vystopovat, což z nich činí v podsvětí velmi žádaný artikl.

Související obsah

Podle agentury AP mexická vláda odhaduje, že z USA pochází 70 procent zbraní, s nimiž se v Mexiku obchoduje. Jen v roce 2019 s nimi bylo spácháno 17 tisíc vražd. Mexičtí představitelé v žalobě americké firmy obviňují, že jejich bezohledné obchodní praktiky a nedbalost vedou ke krveprolití a požadují odškodné 10 miliard dolarů (přes 200 miliard korun).

Mexičané zdůrazňují, že žaloba není namířená proti americké vládě. Žádná z dotčených firem se k tomu zatím nevyjádřila. Naděje na vítězství u soudu je však podle odborníků velmi malá. Americký právní systém neumožňuje, zjednodušeně řečeno, aby výrobce zbraní nesl odpovědnost za to, že se s nimi nelegálně obchoduje a páchá trestná činnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz