Zahraničí

Mexický drogový kartel vyhlásil válku, unáší policisty z jejich domovů

Mexický drogový kartel vyhlásil válku, unáší policisty z jejich domovů
Zdroj: Profimedia

Nejnebezpečnější mexický drogový kartel současnosti Jalisco Nová generace (CJNG) začal unášet elitní policisty z jejich domovů, mučit je a vraždit. Za každého zatčeného člena gangu slibuje zabít dva strážce zákona.

Praxe kartelu, která nemá obdobu ani v zemi zvyklé na věčnou válku drogových gangů a přes třicet tisíc vražd ročně, začala ve státě Guanajuato, ležícím ve vnitrozemí severně od hlavního města. Ten je považován za nejnebezpečnější území ve Spojených státech Mexických.

Související obsah

Členové CJNG unesli několik příslušníků takzvané Taktické skupiny, elitní policejní jednotky určené k boji proti obchodníkům s drogami. Mučili je a donutili je prozradit jména a adresy dalších kolegů. A co víc, přišli si pro ně domů v době jejich volna a před zraky manželek či dětí, uvedla v neděli agentura AP.

Kartel obviňuje Taktickou skupinu z nespravedlivého zacházení se zatčenými členy gangu. V květnu nechal CJNG na jednu z budov v hlavním městě Guanajuata instalovat profesionálně vytištěný billboard, kde elitním policistům oznamuje, že ví, ke je hledat. A za každého svého zatčeného člena zabije dva z nich.

Související obsah

Kolik obětí řádění kartelu dosud má, odmítají úřady zveřejnit, místní novináři hovoří o nejméně sedmi policistech zabitých v době, kdy neměli službu. Ale bude jich zřejmě víc. Prostřílená těla bývají vyhazována z jedoucích aut. Už tak je ve státě Guanajuato zabito nejvíce policistů z celého Mexika, v průměru 75 ročně.

Policisté se i s rodinami stěhují na utajená místa. Místní vláda v polovině května vyčlenila nemalé peníze na bezpečné bydlení strážců zákona a příslušníků vězeňské služby. Uvažuje se dokonce o výstavbě speciálních střežených bytových komplexů.

Související obsah

Kartel Jalisco Nová generace je v současné době považován za nejmocnější v zemi. Operuje ve většině z 31 mexických států a šéfuje mu tajemný Nemesio Oseguera Cervantes známý pod přezdívkou El Mencho. Ten se tak stal nástupcem uvězněného Joaquína Guzmána zvaného El Chapo (Prcek) z konkurenčního kartelu Sinaloa. A po něm také nejhledanějším drogovým bossem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz