Naše Česko

Tráva letos extrémně roste. Města a lidé se neshodnou, co s ní dělat

Tráva letos extrémně roste. Města a lidé se neshodnou, co s ní dělat
Zdroj: Aspen.PR

Likvidace plevele na chodnících, v parcích a zahradách je stále diskutovanějším tématem. Letos navíc tráva kvůli vlhku roste mnohem rycheji. Přestože existuje mnoho ekologických variant, jak si s nechtěnou vegetací poradit, řada měst a obcí stále volí herbicidy, které jsou toxické. S tím ale většina Čechů nesouhlasí.

Herbicidy jsou používané hlavně jako prostředek na likvidaci plevele a dalších nežádoucích rostlin v zemědělství. Řada měst a obcí je však používá i při údržbě městské zeleně, chodníků a dalších ploch. Navíc v některých městech tráva roste mnohem více než v minulých letech. "V tuto chvíli naše technické služby odvezly na kompostárnu téměř stejné množství trávy jako jindy za celý rok," popsal starosta města Říčany David Michalička.

Podle průzkumu ale obyvatelé měst z valné většiny s používáním herbicidů nesouhlasí. Průzkumu se zúčastnilo přes dva tisíce respondentů ve věku od 21 do 61 let z České republiky. Proti používání herbicidů na veřejných prostranstvích je 64 procent z nich. 

Související obsah

Herbicidy jsou pro zdraví lidí při přímém kontaktu velmi nebezpečné. Dostávají se do půdy, podzemních vod a následně i do lidského organismu, kde mohou napáchat nevratné škody. Herbicidy s obsahem glyfosátu jsou v řadě zemí na seznamu zakázaných látek, Česko jejich používání prozatím dovoluje.

Města ale tvrdí, že jim nic jiného nefunguje. "Tráva roste letos nejvíc za poslední léta. Plevele likvidujeme jen mechanicky, protože vyhláška městu zakazuje používání karcinogenního Roundupu, jenže jaksi neříká, co se dá použít místo něj," tvrdí Michalička na Facebooku. "Zkusili jsme ocet, oheň, páru i kartáče a konzultovali jsme s jinými městy, ale v měřítku mnoha desítek kilometrů ulic nic nefunguje," podotýká starosta.

Související obsah

Při údržbě a čištění veřejných prostranství se ale dají zvolit jiné neinvazivní a ekologické přístupy. "Ve většině německých a rakouských měst, ale už i v některých českých městech, na zelených plochách používají ekologičtější varianty boje s plevelem," říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher, která si průzkum nechala vypracovat.

Na chodnících a komunikacích města využívají jednoduché řešení, a tím je zametání. "Při pravidelném zametání se včas odstraní semínka, ze kterých by jinak vyrostl plevel. Zametání strojem odstraní také zárodky nechtěné vegetace a ostatní materiál, který podporuje růst vegetace," doplnil Dzúr. Dalším řešením je také použití horké vody či páry, které dokáží zničit i kořeny plevele.

Trávníkář Tomáš Šena popsal ideální trávník pro město:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz