Naše Česko

Nejen lidé! Také ryby mají problém se závislostí na drogách

Ryby se mohou stát závislými na drogách! Prokázali to vědci z České zemědělské univerzity. Jejich unikátní výzkum byl tématem čtvrteční Snídaně s Novou.

Čističky vody nejsou schopny odstranit všechny látky, které do ní lidé vypouštějí, a tak například pervitin třeba u některých ryb může způsobit závislost. "Nám se výzkumem podařilo prokázat, že ryby ve volných vodách jsou vystaveny působení těchto drog a dalších psychoaktivních znečišťujících látek," okomentoval behaviorální ekolog Pavel Horký.

To byl důvod, proč se vědci z České zemědělské univerzity pustili do experimentu, který zkoumal, jak se ryby vystavené návykovým látkám chovají.

Související obsah

"Podávali jsme jim metamfetamin rozpuštěný vlastně ve vodě, a přísun té látky byl vlastně co nejvíce podobný tomu přírodnímu prostředí. A podařilo se právě potvrdit, že pstruzi, kteří byli v předchozí části experimentu vystaveni působení metamfetaminu, tak ho následně vyhledávali aktivně," doplnil Horský.

Podle výsledků experimentu ryby třeba omezily příjem potravy nebo reprodukci. "Podobně jako u lidí vlastně ten efekt drogy nějakým způsobem převyšuje ostatní přirozené potřeby, čili ta touha po droze může nějakým způsobem překrýt touhu po získání potravy," popsal ekolog.

Související obsah

Vliv mají podle vědců také další látky ve vodě, třeba antikoncepce. "Tyhle látky samozřejmě na ryby také působí, stejně jako řada dalších farmak, ať už jsou to antidepresiva nebo léky užívané lidmi například proti bolesti," vysvětlil Horký.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz