Naše Česko

Nejen lidé! Také ryby mají problém se závislostí na drogách

Ryby se mohou stát závislými na drogách! Prokázali to vědci z České zemědělské univerzity. Jejich unikátní výzkum byl tématem čtvrteční Snídaně s Novou.

Čističky vody nejsou schopny odstranit všechny látky, které do ní lidé vypouštějí, a tak například pervitin třeba u některých ryb může způsobit závislost. "Nám se výzkumem podařilo prokázat, že ryby ve volných vodách jsou vystaveny působení těchto drog a dalších psychoaktivních znečišťujících látek," okomentoval behaviorální ekolog Pavel Horký.

To byl důvod, proč se vědci z České zemědělské univerzity pustili do experimentu, který zkoumal, jak se ryby vystavené návykovým látkám chovají.

Související obsah

"Podávali jsme jim metamfetamin rozpuštěný vlastně ve vodě, a přísun té látky byl vlastně co nejvíce podobný tomu přírodnímu prostředí. A podařilo se právě potvrdit, že pstruzi, kteří byli v předchozí části experimentu vystaveni působení metamfetaminu, tak ho následně vyhledávali aktivně," doplnil Horský.

Podle výsledků experimentu ryby třeba omezily příjem potravy nebo reprodukci. "Podobně jako u lidí vlastně ten efekt drogy nějakým způsobem převyšuje ostatní přirozené potřeby, čili ta touha po droze může nějakým způsobem překrýt touhu po získání potravy," popsal ekolog.

Související obsah

Vliv mají podle vědců také další látky ve vodě, třeba antikoncepce. "Tyhle látky samozřejmě na ryby také působí, stejně jako řada dalších farmak, ať už jsou to antidepresiva nebo léky užívané lidmi například proti bolesti," vysvětlil Horký.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz