Domácí

Vědci dokážou opravit protein, který zabraňuje zhoubnému bujení

Vědci dokážou opravit protein, který zabraňuje zhoubnému bujení
Zdroj: Profimedia.cz

P53 je označení proteinu, který zamezuje vzniku nádorů. Když se výroba proteinu zadrhne, může nastat problém. Čeští vědci z laboratoře genové exprese nyní přišli na způsob, jak správně molekulu opravit.

Bez proteinů neboli bílkovin by nebyl život. Jsou stavebním kamenem pro všechny živé organismy. Jedním z nich je také protein p53, který brzdí zhoubné bujení buněk. Protein je schopen současně opravit poškozenou DNA, a proto se mu přezdívá také strážce genomu.

Z neznámého důvodu se ale produkce proteinu někdy zastaví a jeho významná funknce tak upadá. Vědci Mikrobiologického ústavu Akademie věd teď přišlo na to, jak protein opravit. K opravě používají molekuly tRNA, které normálně slouží k něčemu jinému.

Související obsah

Vědci si ještě donedávna mysleli, že kromě dopravy aminokyselin na ribozom nemají molekuly tRNA žádný jiný význam. Nedávné studie ale prokázaly, že molekuly jsou mnohem důležitější. tRNA tak regulují průběh buněčného cyklu, bohužel i v negativním smyslu. "Mohou totiž přispívat k rozvoji četných patologií, mezi které patří rakovina, neurodegenerativní či metabolická onemocnění," popsala Petra Beznosková z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Více než 15 % všech lidských genetických onemocnění má na svědomí předčasný stop signál, který vyrobí protein kratší, než by měl být. Z toho pak vzniká i rakovinové onemocnění. Vědci se snažili pomocí molekuly tRNA protein vždy opravit tak, aby byl ve správné délce a onemocněním tohoto druhu zabránil.

"Popsaným zjištěním otvíráme dveře zcela novému výzkumu, díky němuž by snad šlo vytvořit systém, který by využil tuto vlastnost některých tRNA. Významně by to přispělo ke snaze léčit různé typy syndromů a rakovin," shrnula Petra Beznosková.

Rakovina vaječníků ročně v Česku zasáhne až 900 žen, hlavní je prevence. Na video se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz