Zahraničí

Konec nominálních milionářů ve Venezuele! "Proškrtá" nuly na bankovkách

Konec nominálních milionářů ve Venezuele! "Proškrtá" nuly na bankovkách
Zdroj: APTN

Kvůli silné hyperinflaci se představitelé jihoamerické Venezuely rozhodli pro zásadní měnovou reformu. Kvůli absurdním cenám, kdy se za poměrně levné věci platí milionové a desetimilionové sumy, "vymažou" z bankovek šest nul.

Venezuelská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že v tamní měně bolívar škrtne šest nul. Nová nominálně nejvyšší 100bolívarová bankovka tak bude mít stejnou hodnotu jako 100 milionová bankovka před reformou. Změny oficiálně nastanou letos 1. října. Informaci přinesla agentura AP.


Znamená to tak konec pro mnoho venezuelských nominálních milionářů a miliardářů. Ne že by si ale za své peníze toho mohli moc koupit. Podle AP se za asi pětilitrovou láhev vody platí nyní kolem sedmi milionů bolívarů. "Vzhledem k extrémnímu oslabování měny ve Venezuele Česká národní banka (ČNB) od března 2018 kurz české měny k bolívaru nevyhlašuje," uvedla ČNB.

Související obsah


Bolívary ve Venezuele ale už skoro nikdo nepoužívá. "Bolívary se nyní hodí jen na platbu v hromadné dopravě. Všechno ostatní se platí v dolarech," popsal tamní řidič autobusu Teolindo Gil.

 
Není to první zásah do měny ve Venezuele. V roce 2008 přišel bolívar o tři nuly za vlády prezidenta Huga Cháveze, dalších pět nul nechal odmazat Chávezův nástupce Nicolas Maduro. Hospodářskou recesi se ve Venezuele nedaří dlouhodobě dostat pod kontrolu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz