Domácí

V rybích filetech jsou pesticidy. Nejezte je, varuje veterinární správa

V rybích filetech jsou pesticidy. Nejezte je, varuje veterinární správa
Zdroj: Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z pultů a regálů konzervované sleďové filety v tomatové omáčce. Výrobek totiž obsahuje nebezpečný pesticid, který má i karcinogenní účinky. Lidé by rybí konzervu neměli jíst, místo toho ji mají vrátit tam, kde ji koupili.

"Do České republiky se dostalo přes 14 600 kusů konzerv, avšak více než 12 000 balení se podařilo zachytit ve skladech, na pultech obchodů se tak objevilo necelých 2500 kusů. Výrobek se prodával v mnoha různých prodejnách napříč trhem," informoval v pátek odpoledne mluvčí SVS Petr Vorlíček. Výrobek obsahuje pesticid etylenoxid.

Rozbor nebezpečnou látku odhalil ve 170gramové konzervě sleďových filetů v tomatové omáčce. Výrobcem je společnost Thai Union Poland Sp. z.o.o. Varování se týká konzerv s datem minimální trvanlivosti do 19. 6. 2023, 21. 6. 2023, 21. 9. 2023, 9. 3. 2024 a 25. 5. 2024.

Související obsah

"Při došetřování případu SVS zjistila, že se ke koncovému zákazníkovi dostalo necelých 17 % z celkového množství. Zadržet ve skladech se podařilo většinu dodaného zboží, více než 12 000 balení. Polský výrobce použil při výrobě směs aditiv obsahujících nevyhovující přídatnou látku karubin (E 410) s obsahem etylenoxidu," doplnil Vorlíček.

Etylenoxid je velmi reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky, používá se k ošetřování některých rostlin. V Evropské unii ale není tento pesticid povolený.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz