Domácí

Zbraň proti krádežím kol: Díky syntetické DNA nemají zloději šanci

Počet krádeží jízdních kol u nás je rekordní, jen za uplynulý rok se ukradlo bicyklů za téměř 135 milionů korun. Některá města proto nabízejí účinnou zbraň proti zlodějům, označení kola syntetickou DNA.

Koupaliště, památky, prostranství u obchodních center nebo restaurací. To jsou místa, odkud podle policie zloději nejčastěji kradou kola. Lidé v Ostravě měli proto o víkendu možnost nechat si své kolo zabezpečit proti nenechavcům syntetickou DNA, což je malá tečka, která pouhým okem není vidět.

"Lidé k tomu potřebují pouze občanský průkaz, pokud mají nějaký doklad o kole, tak by si ho měli také vzít. Pokud ho nemají, tak se vypíše čestné prohlášení," řekla Adriana Chýlová z úseku prevence ostravské městské policie.

"Syntetická DNA umožňuje efektivnější pátrání po ztracených a odcizených jízdních kolech a zlepšuje identifikaci jízdních kol, čímž přispívá k prevenci majetkové kriminality," vysvětlila mluvčí pražské policie Irena Seifertová.

Související obsah

Prakticky to funguje tak, že na kolo se nanese průhledná hmota, která obsahuje mikročástice s kódem. Kromě kol si lidé mohou nechat označit i koloběžky nebo skútry. Kola jsou pak zapsána v mezinárodním registru forenzního značení a v databázi městské policie daného města. Díky DNA pak případný zloděj nemá šanci kolo prodat.

Metodu využívají kromě Ostravy a Prahy také třeba v Plzni, Břeclavi, Vsetíně, Dobříši a v řadě dalších měst po celé republice.

Policie přesto doporučuje dodržovat zásady, které mohou krádežím kol zabránit. Ideální je mít ho stále na očích. Majitel by měl mít zapsané výrobní číslo kola, barevné provedení, případně by si měl pořídit fotografii bicyklu. Kolo bývá standardně zahrnuto i jako součást sportovního vybavení v rámci pojištění domácnosti. Některé pojišťovny pak nabízejí rozšíření pojistky i pro případ výletů, včetně třeba cest po Evropě.

Policie dopadla gang zlodějů kol, kteří si vydělali statisíce. Připomeňte si reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz