Domácí

Koudelka dál povede BIS. Vláda ztratila odvahu, kritizují komunisté

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že nového ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) vybere až příští vláda. Do té doby ji povede současný šéf Michal Koudelka. Jeho návrh už posvětila vláda. Opozice napříč politickým spektrem ale rozhodnutí kritizuje.

Premiér Babiš před jednáním vlády promluvil před médii, kterým svůj návrh řekl ještě dříve než ministrům. "Po zvážení všech okolností navrhuju, že vláda pověří od 16. srpna pana Michala Koudelku zastupováním na služebním místě ředitele Bezpečnostní informační služby, a to do doby jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby. To bude náležet příští vládě," řekl premiér.

Vláda jeho návrh následně potvrdila. Na jednání kabinetu podle Babiše vystoupil pouze vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Informoval členy vlády, že jsem to s ním konzultoval, že s postupem souhlasí. Vláda hlasovala, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel," dodal premiér.

Opozice není spokojena

Premiér minulý týden jednal i s prezidentem Milošem Zemanem. Koudelka je dlouhodobě terčem kritiky ze strany prezidenta Zemana, který ho už šestkrát odmítl povýšit na generála. Kriticky se k němu staví i KSČM a SPD.

Podle Víta Rakušana z koalice Pirátů a STAN Babiš současným rozhodnutím ustoupil Zemanovi. "Andrej Babiš sice udělal úkrok stranou a panu Koudelkovi neprodloužil mandát jen napůl, ale platí, že ustupuje Zemanovi. Jinak by ředitele BIS podržel. Potřebuje prezidenta, protože ztratil a ztrácí důvěru lidí. Snad už brzy nebude klíčové instituce ohrožovat srabácký oligarcha," uvedl Rakušan (PIRSTAN), předseda Starostů. 

Podobný názor má i koalice SPOLU. "BIS má být bezpečnostní služba státu. Neviditelná a apolitická. To by ji ale nesměl nenávidět prezident a jeho proruská partička. Pak je jen krůček k její dehonestaci a paralyzování. A když se k tomu přidá vystrašený premiér a vodu šlapající ČSSD, tak máme zaděláno na malér," uvedl senátor za STAN Jiří Růžička (SPOLU).

A s Babišovým krokem nesouhlasí ani komunisté. "Myslím si, že to je nelogický ústup vlády. Panu Koudelkovi končí mandát a vláda se měla rozhodnout, zda mu ho prodlouží nebo zda jmenuje nového ředitele, protože to je její právo. Nejde o žádné odvolávání, ale o ukončení mandátu. Myslím si, že vláda ztratila odvahu rozhodnout," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip pro TN.cz. Vláda podle něj ustoupila pravicové opozici. 

Spokojeno není ani hnutí SPD. Podle šéfa SPD Tomia Okamury by o jmenování ředitele BIS měla rozhodnout tato vláda. "To, že pan premiér rozhodnutí odkládá, je alibismus a lavírování. Podle nás by měl být jmenován někdo jiný než pan Koudelka," řekl Okamura.


V pátek se měla kvůli nejasnostem ohledně osudu Koudelky na popud koalice SPOLU (složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09) mimořádně sejít Poslanecká sněmovna. Koalice ale návrh na schůzi po Babišově oznámení stáhla.

Podívejte se na reportáž TV Nova o dosavadním vývoji okolo pokračování Koudelky v čele kontrarozvědky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz