Videoreportáž

Záběry jako z Marsu. Požáry v Řecku zabarvily nebe do ruda

Jako kdyby se otevřely brány pekla. Tak to totiž vypadalo na řeckém ostrově Evia, ze kterého evakuovali jeho obyvatele. Směrem k požáru se vydali i čeští hasiči, kteří přijeli v neděli. Na evakuační akci podobající se scéně ze sci-fi filmu se podívejte ve videu.

Čeští hasiči, kteří vyjeli bojovat s požáry v Řecku, v neděli v osm hodin večer překročili tamní hranice. Hasičský záchranný sbor vyslal na jih Evropy 15 vozidel a 36 lidí. Ti se přidají k hasičům z dalších 21 států světa, kteří také pomáhají.

Čeští hasiči už dorazili do Řecka a začali s průzkumem. Situaci na místě popisuje velitel zásahu Richard Franc:

Přístav Arkitsa asi 150 kilometrů od Athén. Trajekt tam přiváží vyčerpané lidi z ostrova Evia, kteří za sebou často nechali plamenům napospas celé své živobytí. Situace na severu druhého největšího řeckého ostrova je katastrofální. Plameny tam stále ničí vše, co jim přijde do cesty. "Je velmi smutné, že v prvních dnech neposlali pomoc na ostrov a nechali ho vypálit. Bylo to nefér. Hodně lidí přišlo o majetek a živobytí," říká evakuovaná Christina Tsatsouvá.

Letošní požáry, přirovnávané k těm biblickým, se dál nekontrolovatelně šíří také na Peloponéském poloostrově. Starostové ze zasažených obcí žádají povolání více hasičských letadel a helikoptér. Nelíbí se jim, že ze vzduchu se podle nich hasilo hlavně u Athén a plameny v jiných oblastech Řecka se vymkly kontrole.

Související obsah

"Měli jsme jen nějaké postřikovače na pole, ale ty na požáry nestačily. Přiletěly jedna nebo dvě helikoptéry, ale ty toho moc nezmohly. Byli jsme tam úplně opuštěni, žádní hasiči ani hasičská auta. Nic," uvedl evakuovaný David Angelou.

Podle předpovědi se situace nebude zlepšovat ani v nejbližší době. Vlna největších veder za posledních 30 let má pokračovat až téměř do konce srpna. Hašení navíc dál komplikuje čerstvý vítr, který plameny rozfoukává do vnitrozemí.

Požárům v Řecku jsme se věnovali i v Televizních novinách. Podívejte se na reportáž:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz