Domácí

Armáda nahrazuje vozy ze sovětské éry. Bude mít nové terénní

Česká armáda pokračuje v obměně zastaralé techniky. Vojáci ve Štěpánově na Olomoucku převzali první část dodávky nových terénních vozů. Ty nahradí vozy, které armádě sloužily ještě v dobách sovětské éry.

Skoro se nechce věřit, že Armáda České republiky letité UAZy ještě používá. Udržet je v provozu dává zabrat hlavně mechanikům. Po 40 letech je už ale nejvyšší čas na jejich výměnu.

"Vždycky jsem měl motorismus a automobily rád, je to příjemné posezení," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). 60 terénních automobilů je jen zlomek, který armáda dostane. Celkem jich bude 1200.

Související obsah

Státní kasu to ale vyjde na pořádný balík. Za celou zakázku zaplatí Ministerstvo obrany miliardu korun. Armáda je bude používat v České republice, do zahraničních misí je nasazovat nebude.

"Je to běžné logistické zabezpečení, přeprava vojáků na výcvik, k mechanikům, různých specialistů, aby si měli kde uložit materiál a jít plnit dílčí úkol," popsal Štefan Muranský, ředitel sekce logistiky Ministerstva obrany.

Ve speciální výbavě mají třeba navíjecí zařízení nebo držáky na zbraně. Naopak v nich nenajdete elektricky stahovaná okna nebo autorádio. Všech 1200 kusů vojenské techniky bude mít armáda k dispozici v roce 2024.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz