Zahraničí

V Africe se šíří smrtelná nákaza marburg. Úmrtnost je až 88procentní

V Africe se šíří smrtelná nákaza marburg. Úmrtnost je až 88procentní
Zdroj: isifa.com

Úřady afrického státu Guinea potvrdily první případ úmrtí na onemocnění vysoce nakažlivého a smrtelného viru marburg. Jedná se zároveň o vůbec první potvrzený výskyt této nákazy na území západní Afriky.

Krvácivá horečka, způsobená virem marburg, usmrtila prvního pacienta na západním pobřeží Afriky. Nemoc je vysoce nakažlivá a má podobný průběh jako ebola. V úterý dopoledne to potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO), která citovala guineiské úřady.

Pacient, který nakonec nákaze podlehl, vyhledal nejdříve pomoc lékaře na tamní klinice. Podle Reuters závažné onemocnění marburg z jeho stavu později rozpoznali až analytici z guinejských laboratoří.

Související obsah

V Africe se nemoc poprvé objevila v roce 1967. Do současnosti tamní úřady potvrdily celkem šestnáct případů tohoto onemocnění. Dvanáct z nich nemoci podlehlo. Celková úmrtnost na tento virus se podle odborníků z WHO pohybuje mezi 24 až 88 procenty.

"Virus potřebujeme okamžitě zastavit," prohlásila ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová. "Se zdravotnickými úřady pracujeme na zavedení rychlé reakce, jež staví na předchozích zkušenostech Guineje se zvládáním eboly, která se přenáší podobným způsobem," dodala. 

Nebezpečné onemocnění marburg se přenáší přes nakažené tkáně a tělní tekutiny. Mezi příznaky patří bolest hlavy a svalů, krvácení z různých tělesných otvorů a zvracení krve.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz