Domácí

Řetězce prodávaly závadné maso. Můžete ho mít doma

Řetězce prodávaly závadné maso. Můžete ho mít doma
Zdroj: Lidl Česká republika

Nebezpečné maso odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) hned v několika obchodních řetězcích po celé republice. Kuřecí maso obsahovalo bakterii salmonely, která způsobuje nebezpečnou salmonelózu. V jiném výrobku se zase objevila nepovolená biocidní látka ethylenoxid.

Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce odhalily maso se salmonelou v Plzni a v Modřicích u Brna. V plzeňském obchodě Penny Market byl problém v kuřecích prsních řízcích. "Laboratorním rozborem, metodou selektivní kultivace, jsme v předmětném výrobku zjistili přítomnost patogenní bakterie Salmonella enteritidis, která je původcem salmonelózy, což je nepříjemné akutní průjmové onemocnění," uvedla inspekce.

Výrobek byl zakoupen 8. června v prodejně v ulici Lidická. Trvanlivost měl až do 15. června. Šlo konkrétně o kuřecí prsní řízky z Drůbežářského závodu Klatovy. 

Související obsah

Ze stejného závodu pocházelo i závadné maso, které inspektoři objevili v obchodě Albert v Modřicích v ulici U Dálnice. Tentokrát byla salmonela v hluboce zamrazené kuřecí sekané. Kontrola proběhla 14. června a výrobek měl trvanlivost až do 20. prosince 2021.

Podle Penny Marketu jde o ojedinělý případ. "Ihned po oznámení výsledků kontroly SZPI jsme ho začali řešit s dodavatelem," uvedl mluvčí společnosti Tomáš Kubík.

Společnost Albert dokonce výrobek kompletně stáhla z prodeje. "Od tohoto zjištění jsme z preventivních důvodů zcela pozastavili prodej tohoto výrobku a již více než měsíc ho zákazníci na pultech v Albertu nenajdou. Jednáme s dodavatelem o přenastavení kontrolních mechanismů tak, aby byl schopen garantovat vždy a u všech výrobků 100% kvalitu. Zákazníkům se velice omlouváme," uvedl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Drůbežárny Klatovy uvedly, že neustále pracují na zlepšení technologie. "Výskyt bakterie Salmolnelly je z hlediska množství zpracovávaných výrobků velmi ojedinělý. Výrobky jsou primárně určeny pro tepelné opracování, které spolehlivě tyto bakterie ničí. Za celou dobu historie firmy jsme neřešili žádný případ přenosu bakterie na člověka z našich výrobků," uvedl generální ředitel společnosti David Bednář.

Jiný problém řeší Lidl

Problém řeší také řetězec Lidl, který z prodeje stahuje výrobek "El Tequito" Masové kuličky Mexican Style 280 g s datem minimální trvanlivosti 13. srpna 2021. Výrobek byl prodáván v prodejnách Lidl v akci od 28. července. "Lidl žádá zákazníky, aby výše uvedený výrobek vrátili do jakékoliv prodejny Lidl. Kupní cena bude samozřejmě vrácena i bez předložení pokladního dokladu," uvedla společnost.

V rámci kontroly dozorového orgánu totiž byla ve výrobcích zjištěna látka ethylenoxid, což je v Evropské unii nepovolený biocidní přípravek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz