Zahraničí

Absolutní rekord! V Itálii naměřili dosud nejvyšší teplotu v Evropě

Vlna veder již několik dní trápí jih Evropy a extrémní teploty nyní dosáhly další úrovně. V Itálii ve středu zřejmě naměřili nejvyšší teplotu, která kdy byla v Evropě zaznamenána. Na stanici v Sicílii dosáhla teplota rekordních 48,8 stupně Celsia.

Itálie a Španělsko tento týden sužují extrémní vedra. Ve středu dokonce zřejmě padl rekord, když na Sicílii naměřili 48,8 stupně Celsia. Dosud nejvyšší oficiálně naměřená teplota byla 48 stupňů a meterologové ji změřili v Athénách v roce 1977.

Údaje ze středy musí ještě potvrdit úřady. Zkoumat budou například to, zda byla stanice dobře nastavená.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové je důležité si uvědomit, že oněch 48,8 stupně Celsia bylo naměřeno ve stínu ve dvou metrech nad zemí. To znamená, že na sluníčku a ve městě bylo ještě mnohem více. 

Související obsah

Podobné teploty jsou přitom pro člověka jen obtížně zvladatelné a především lidé se zdravotními problémy je jen velmi těžko zvládají. "Lidé by se měli zavřít doma, chladit se a odpočívat. Měli by také jíst hodně ovoce a zeleniny, která je bohatá na vodu," řekla Honsová pro TN.cz.

V Česku se naštěstí podobných teplot bát nemusíme. "Vlnu veder na jihu Evropy způsobila vlna původem ze Sahary. V následujících dnech se bude přesouvat do Španělska, kde očekávají extrémní teploty už od zítřka a během víkendu. Není vyloučeno, že rekordy budou padat i tam," uvedla meteoroložka. V Čechách se budou o víkendu teploty šplhat maximálně ke 30 stupňům, na Moravě ke 33 stupňům.

Podle ekologa Michala Marka se budeme s extrmním počasím setkávat časteji. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz