Zahraničí

Středomoří se mění v poušť, varují vědci. Oblast spalují zběsilé požáry

Středomoří se mění v poušť, varují vědci. Oblast spalují zběsilé požáry
Zdroj: Profimedia

Konec častých a rozsáhlých požárů v oblasti kolem Středozemního moře nemusí hned tak přijít. Kvůli klimatické změně se odborníci obávají, že se v severních oblastech kolem moře může vytvořit pouštní klima.

Za oběť požárům ve Středomoří padly v posledních několika týdnech desítky tisíc hektarů lesů. Při tom zemřelo nejméně osm lidí v Turecku, kde se například v provincii Bizerta vyšplhaly teploty až na 50 stupňů Celsia, a další čtyři v Alžírsku. Za poslední týden v Řecku vypuklo 586 požárů. A výhled do budoucna není moc růžový, jak uvádí portál Independent.


Podle vědců je právě Středomoří velmi náchylné na klimatickou změnu. V oblasti již nyní rostou průměrné teploty rychleji než jinde ve světě. Od konce 19. století vzrostly o 20 procent. Středomoří je také unikátní tím, že se jedná o velké moře téměř ze všech stran obklopené pevninou.


"Ve Středomoří bude do konce staletí pouštní klima," prohlásil šéf centra pro klimatickou změnu na istanbulské Bosporské univerzitě Levent Kurnaz. Na jihu Turecka, Řecka a Itálie by se mohlo podnebí podobat tomu v okolí egyptské Káhiry či irácké Basry.

Související obsah


"S obavami sleduji změny ve Středomoří. Sucha jsou čím dál horší, objevují se častěji a méně předvídatelněji, rostou průměrné teploty a objevují se vlny extrémního horka," popsala odbornice na klima z Kalifornie Gokce Sencanová.


Zvyšující se teploty přispívají k vysoušení lesů, což vede k jejich náchylnosti k požárům, a neregulované využívání půdy problém jen zhoršuje. "Požáry v lesích nevypukly jen kvůli změnám klimatu. Je to také způsobeno hromaděním odpadu a využíváním půdy. Jsou to dvě věci, které působí najednou," objasnila environmentalistka Irem Daloglu Cetinkayaová z Bosporské univerzity.

Související obsah


"Zasahujeme do lesů, využíváme je k rekreaci, znečišťujeme je. Klimatická změna je nevyhnutelná, ale můžeme zmírnit její dopady," dodala Cetinkayaová. Podle ní je důležité omezit ve Středomoří využívání exponované půdy a zachovat co nejvíce nedotčené zeleně.


V boji se zničujícími požáry by mohlo pomoci také lepší hasičské vybavení. Například Turci podle Independentu kritizují vládu za to, že nedokázala zajistit dostatek hasičských letadel.
 

Požáry v Řecku zbarvily nebe do ruda. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz