Zahraničí

Začala stávka strojvedoucích v Německu. Vlaky do Česka nejezdí

Železniční dopravu v Německu zcela ochromila stávka zaměstnanců německých drah. Kvůli ní se ve středu v zemi většina vlaků zastavila. Mnozí stávku kritizují, protože přišla v době, kdy hodně lidí cestuje. Do pátku se kvůli ní také ruší většina spojů mezi Německem a Českem.

Odstavené vlaky a prázdná nástupiště, na informačních tabulích svítí nápisy "zrušeno". Už v pondělí večer do stávky vstoupili zaměstnanci nákladní dopravy společnosti Deutsche Bahn (DB) a v noci na středu se k nim přidali i pracovníci osobní dopravy.


"Jsme tu, abychom stávkovali za lepší platy a zlepšení pracovních podmínek,“ vysvětlil vedoucí železniční unie Karl De Antrade-Huber.

Související obsah


Kromě zvýšení platu o tři procenta žádají stávkující finanční bonus ve výši v přepočtu 15 000 korun. "Naprosto tomu rozumím, každý by měl mít možnost stávkovat za svá práva,“ tvrdí jeden z dotázaných.


Dráhy ale požadavky odmítají a argumentují miliardovými ztrátami. Ty způsobila pandemie a také nedávné záplavy, které poničily železniční infrastrukturu. Kvůli tomu dopravce dokonce zažádal o pomoc německou vládu.


Deutsche Bahn se snaží vypravit alespoň každý čtvrtý spoj, zároveň ale lidi společnost vyzývá, aby se kvůli přeplněnosti vlaků železniční dopravě vyhnuli. Zákazníkům dopravce nabídne kompenzaci. Stávka omezila i dopravu mezi Německem a Českem.

Související obsah


"S omezením musejí počítat lidé ve vlacích Berliner, Vindobona a Hungaria. Tyto vlaky v Drážďanech končí a nedostanou se tak cestující do cílových destinací, jako je Berlín nebo Hamburk,“ sdělila mluvčí Českých drah (ČD) Vanda Rajnochová.


Dopravu do Drážďan na německém území zajišťují strojvedoucí Českých drah. Přímo v Česku se cestujících stávka nedotkne. Doprava v Německu by se měla obnovit v pátek ráno.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz