Počasí

Teploty Černého moře jsou extrémně vysoké, hrozí vznik silné cyklóny

Teploty Černého moře jsou extrémně vysoké, hrozí vznik silné cyklóny
Zdroj: windy.com

Černé moře v posledních týdnech dosahuje extrémně vysokých teplot, o víkendu tak podle meteorologů hrozí nad jeho vodami vznik cyklóny podobné medikánu. Ty se v srpnu zpravidla neobjevují, jednalo by se tak o poměrně vzácný jev. Silné bouře s extrémními srážkami hrozí na severu moře i na pobřeží Turecka, které už nyní sužují ničivé záplavy.

Černé moře je toto léto velmi teplé. V západní části se teploty povrchových vod pohybují od 25 do 27 stupňů Celsia, na východě dosahují dokonce až 30 stupňů. Zejména východní strana je tak aktuálně v centru pozornosti meteorologů, kteří očekávají, že se tam zrodí silná tropická cyklóna.

Podle analýzy anomálií teplot moře v tomto týdnu, kterou představil web Severe Weather Europe, v podstatě neexistuje žádná část Černého moře, která by měla teploty odpovídající dlouhodobému normálu, anebo nižší. Ve východní části jsou naopak teploty o čtyři stupně vyšší, než je dlouhodobý průměr. Vznikly tam tak vhodné podmínky k rozvoji bouře tropického typu.

Teplota vody Černého moře tento týden dosahovala extrémních hodnot

Zdroj: Severe Weather Europe

Potenciální cyklóna, která se tam zrodí, bude podle meteorologů intenzivní. Kde přesně a jak silná bude, je těžké určit, dokud se nevytvoří. Meteorologické modely se neshodují ani na tom, kdy se vytvoří. Podle jednoho by se mohla zrodit během sobotní noci, podle druhého v neděli ráno, třetí odhaduje až pondělní ráno.

Modelová předpověď na pondělí 16. srpna

Zdroj: Severe Weather Europe

Jedno je ale jisté, obyvatelé jižních částí Ruska a Ukrajiny a severního Turecka by měli být ve střehu a pečlivě sledovat vývoj situace. Dopad cyklóny na pobřežní oblasti by totiž mohl být vážný. Modely naznačují, že s sebou přinese velmi silný vítr, jehož rychlost se bude blížit síle hurikánu.

Související obsah

Velmi pravděpodobné je také extrémní množství srážek s úhrnem stovek milimetrů, které představují hrozbu povodní. To by mohlo vést k vážnému zhoršení situace na severu Turecka, které v posledních dnech sužují ničivé záplavy.

Medikány jsou cyklóny, které se tvoří nad Středozemním mořem, případně právě v Černomoří. Obvykle se vytvoří jeden až dva za rok, zpravidla v období od října do března, kdy jsou povrchové vody moře teplejší než obvykle. Výskyt cyklóny v této oblasti v srpnu je tím pádem vzácný.


Podívejte se na záběry cyklónu Yaas, který udeřil v Indii, která potom čelila záplavám (5/2021):

 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz