Zahraničí

Tálibán ovládá afghánská města. Kulhánek svolal krizový štáb

Tálibán nadále postupuje Afghánistánem. Ovládá už druhé i třetí největší město v zemi. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek svolal kvůli ochraně tamní české ambasády krizový štáb.

Radikální islamistické hnutí Tálibán dále postupuje Afghánistánem. V noci na pátek už se zmocnilo druhého největšího města Kandahár, ve čtvrtek navíc dobylo i třetí největší Herát. V pátek už Tálibán dokázal ovládnout další dvě významná města. Za poslední týden dokázal podle agentury AP obsadit 12 hlavních měst z 34 afghánských provincií.

Tálibán se v pátek zmocnil i Laškargáhu, hlavního města jihoafghánské provincie Hílmand, který před vstupem evakuovali. Bez odporu hnutí dokázalo ovládnout i hlavní město provincie Ghór, Čaghčarán.

Hlavní město celé země Kábul zatím v ohrožení není, kvůli úspěchu Tálibánu ale USA plánuje poslat do města tři tisíce vojáků, kteří mají pomoct s evakuací zaměstnanců ambasády. Podle hodnocení americké armády by se totiž Tálibán mohl dostat k hlavnímu městu do 30 dnů. Za pár měsíců by navíc měl tímto tempem ovládat celou zemi.

Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora se obrana Afghánistánu bude soustředit na Kábul. Slabost vlády je podle něj daná i její nepopularitou. "Zřejmě vláda postrádá v regionech podporu a lidé vidí menší zlo v Tálibánu," řekl pro TN Live.

Na situaci reagovalo i české ministerstvo zahraničí, které ujistilo, že je pro něj důležitá bezpečnost zaměstnanců ambasády i jejích spolupracovníků.

"Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na zítra svolal Krizový štáb, který bude řešit další praktické kroky," napsalo ministerstvo na twitter. Podrobnosti nemůže údajně sdílet kvůli přísným opatřením a dynamickému vývoji situace.

Kvůli postupu Tálibánu nyní utíkají tisíce lidí ze svých domovů. Uprchlíci se obávají, že Tálibán opět zavede svůj brutální režim s veřejnými popravami. Spousta jich ale podle Šándora preferuje Tálibán, populární je podle něj na vesnicích. Nepříliš oblíbené je ale hnutí v Kábulu. "Uvidíme zda se lidé budou ochotní vzdát svého života a podstoupit právu šaría,“ uvedl Šándor.

Související obsah


S ofenzivou začal Tálibán, když v květnu začaly zahraniční síly ze země stahovat svá vojska, všechna americká například mají být pryč 31. srpna. Momentálně jsou v rukou afghánské vlády už pouze tři velká města: Kábul, Mazáre Šaríf a Dželálábád.

Tomuto tématu jsme se věnovali i ve vysílání TN LIVE. Rozhovor s expertem na Střední východ Josefem Krausem a s bezpečnostním poradcem Andorem Šándorem můžete zhlédnout zde:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz