Zahraničí

Bratislavu zaplavili komáři. Objevil se mezi nimi i nebezpečný druh z Asie

Bratislavu zaplavili komáři. Objevil se mezi nimi i nebezpečný druh z Asie
Zdroj: Getty Images

Slovenské hlavní město už několik týdnů bojuje s invazí komárů v záplavových oblastech. Před několika dny byl v Bratislavě dokonce zaznamenán druh komára, který se běžně vyskytuje v Asii. Ve své původní domovině je přenašečem řady nebezpečných nemocí.

Bratislava provádí pravidelný monitoring i dezinsekci v záplavových oblastech od jara, v létě ale musela svou aktivitu výrazně zintenzivnit, a to především po vylití Dunaje a Moravy ve druhé polovině června. Stojatá voda je ideálním prostředím pro líhniště komárů, kteří zejména od července znepříjemňují život obyvatelům slovenského hlavního města.

V Bratislavě žije několik desítek druhů komárů, při dezinsekci se přitom město zaměřuje především na ty, které se líhnou právě po záplavách. Komáři, kteří se líhnou v dutinách stromů, zůstávají mimo dosah a nejvíc tak trpí lidé, kteří bydlí v blízkosti lesů.

"Cílem monitoringu a zásahu není úplná eliminace larev, ale snížení komárů na snesitelnou úroveň," řekla pro tvnoviny.sk mluvčí bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová. Tento týden město informovalo, že zásahy proti komárům proběhly už na 2,5 milionech metrů čtverečních a pokračují dál.

Asijský komár

Na levém břehu Dunaje byl také odhalen druh komára Aedes japonicus, který pochází z Asie a v Evropě je invazivní. V Bratislavě byl jeho výskyt zaznamenán poprvé, ačkoliv ho odborníci na Slovensku zachytili již dříve. Objevili ho na jihu země při monitoringu v roce 2020.

"Tento druh se vyskytuje i na území Rakouska nebo Německa. Nelíhne se v záplavových oblastech, nachází se spíš v menších líhništích, vyhledává tmavé povrchy, jako jsou například staré pneumatiky," uvedlo město na facebooku.

Podle bratislavského biologa Nasira Jaliliho komár pro obyvatele Bratislavy zvýšené nebezpečí nepředstavuje, přesto se však jedná o druh, který je lepší nepodceňovat. Ve své domovině přenáší nebezpečné nemoci, jako je japonská encefalitida, horečka Dengue či virus Zika. "Na našem území se však tyto nemoci doposud nevyskytly, a proto by jejich přenos neměl hrozit," uvedlo město Bratislava. 

Na Slovensku se dlouhodobě vyskytuje i komár rodu Anopheles, který pochází z tropických oblastí, kde má na svědomí ročně statisíce úmrtí kvůli přenosu malárie. Ani jeho přítomnost ale zatím tamní obyvatele neohrozila. V Evropě totiž byla malárie vymýcena v polovině minulého století.

Související obsah

Rod Anopheles žije i na území České republiky, Aedes japonicus zde ale ještě zaznamenán nebyl. Odborníci z České zemědělské univerzity (ČZU) jeho výskytu na Slovensku nicméně věnují pozornost a nevylučují možnost, že by se komár dostal i na naše území.

"V současné době s jednou mojí studentkou pracujeme na mapě, která by predikovala možnosti rozšíření tohoto komára ve střední Evropě a v České republice," prozradil již dříve pro TN.cz Jiří Černý, který koordinuje Centrum infekčních nemocí zvířat na ČZU. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz