Domácí

Komáří sezona na Moravě vrcholí, toto jsou nejzasaženější místa!

Komáří sezona na Moravě vrcholí, toto jsou nejzasaženější místa!
Zdroj: Profimedia

Jihomoravští hygienici zveřejnili monitoring výskytu komárů v regionu za červenec. Na některých místech nebezpečí výskytu dosahuje druhého nejvyššího stupně.

Hned tři oblasti na Hodonínsku a na Břeclavsku hlásí velmi vysoký výskyt komárů. Objevuje se tam hlavně komár kalamitní, obecný a Ochlerotatus sticticus. V tabulce níže se můžete podívat na popisy jednotlivých stupňů nebezpečí komářího výskytu.


Břeclavsko


Na druhém nejvyšším stupni z pěti jsou lesy v okolí Lanžhotu a Drnholecký luh u stejnojmenné obce. "Na lokalitě Drnholecký luh byl zjištěn výskyt velkého množství dospělců kalamitních druhů komárů. Aktivita samiček dosahuje vrcholu. Výskyt komárů má v lužním lese charakter lokální kalamity. Podél toku řeky Jevišovky nebyl zaznamenán výskyt larev ani dospělců kalamitních druhů komárů," uvedla Michaela Němečková, která pracuje jako odborný rada Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje (KHS JMK).

Související obsah


V okolí Pohanska, které se nachází u Lanžhotu, se výskyt komárů nepatrně zvýšil. Situace se zlepšuje u soutoku Moravy a Dyje. I přesto tam nadále platí druhý nejvyšší stupeň nebezpečí.


Aktivita hmyzu naopak již klesá v Kančí oboře, nízký výskyt dospělců hygienici zaznamenali v Národní přírodní rezervaci (NPR) Křivé jezero. "V polesí poblíž obce Tvrdonice byl zaznamenán malý výskyt kalamitních druhů komárů, Výskyt aktivních muchniček nebyl zaznamenán," popsala Němečková. U těchto míst uvádí třetí nejvyšší stupeň nebezpečí.


Hodonínsko


Na jihovýchodě Hodonína se nachází říční přístav – Hodonín Loděnice. Aktivita komářích samiček tam podle posledních informací dosahuje vrcholu, pro oblast platí druhý nejvyšší stupeň nebezpečí. "Při návštěvě přístaviště a okolí je nutné použít repelenty a omezit pobyt v lesů," radí hygienici.


Výhled do budoucna


Podle Němečkové by se měla situace, pokud vydrží počasí, nadále zlepšovat. Komáři se ale mohou objevovat v různých neuzavřených nádržích na vodu, případně v rákosinách u rybníků, odkud ale obvykle nevylétávají ven.

Související obsah


"I přesto doporučujeme před vstupem do lesa použít repelentní přípravky. V nádobách s vodou v letních měsících dochází k líhnutí komára pisklavého. Tento komár je schopen přenášet virus západonilské horečky. Je třeba se před tímto druhem komára chránit. Nutná je ochrana obydlí a při pobytu na zahradě či v přírodě použití osobní repelentů. Menší plochy lze ošetřit prostorovými (3D) repelenty. Snížit pravděpodobnost líhnutí tohoto komára lze též uzavřením nádob s vodou," poradila Němečková.


Jihočeský kraj


Komáři se často objevují i v Jihočeském kraji, tamní hygienici ale hlásí, že obvyklé oblasti, kde se hmyz množí, jsou zatím bez kalamity i bez zvýšeného výskytu.
 

Podívejte se na červnovou reportáž TV Nova o komárech na Břeclavsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz