Domácí

Bude nutné přeočkování? Odborníci už ví, co zřejmě rozhodne

Dvěma dávkami vakcíny očkování nekončí. Podle odborníků bude nutné se po nějakém čase přeočkovat. Kdy se bude muset aplikovat třetí dávka, ale zatím nikdo neví. Klíčovým ukazatelem prý bude množství protilátek v těle. Zatím stále probíhají studie.

Podle odborníků ještě není k dispozici dostatek dat, která by určila, za jak dlouho bude přeočkování potřeba. "Klinické světové studie běží, lidé se pravidelně vyšetřují na protilátky a sleduje se, jak rychle jim protilátky klesají. Jakmile bude dat dostatek, tak se bude moct usoudit, zda bude potřeba přeočkování a za jakou dobu," uvedl Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti.

"Vypadá to, že vakcíny jsou dobré a že účinek vydrží dlouho. To znamená roky, ale to nezjistíme, dokud ty roky neprožijeme. I pro to tělo platí, že opakování je matka moudrosti, takže si to zopakovat a to tělo upozornit: Pozor, chraň si protilátky proti tomuto patogenu, ten už potkat nechceš," podotkl virolog Jan Pačes.

Související obsah

Lidé tedy nebudou muset chodit k lékaři, aby jim zjistil množství protilátek v těle. Podobně jako u současného očkování firmy určí dobu pro aplikaci látky tak, aby účinnost vakcíny neklesla. "Myslím si, že budeme moct situaci vyhodnotit na začátku podzimu, až budeme mít víc informací a uvidíme, jak to s proočkovaností vypadá," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ani výrobci vakcín se zatím nevyjádřili k tomu, kdy přesně bude přeočkování potřeba. Nicméně odborníci se shodují, že dříve než rok od očkování nemá revakcinace smysl. Vše záleží také na nových variantách viru a vývoji vakcín. Už nyní se pracuje na látkách účinných proti různým mutacím.

Související obsah

"U případného proočkování by se mělo začít hlavně u rizikových skupin. To znamená u asi milionu lidí, kteří z důvodu věku nebo chronických onemocnění patří do rizikové skupiny," vysvětlil imunolog Václav Hořejší.

V některých zemích s revakcinací neotálejí. Například ve Velké Británii plánují začít s přeočkováním už letos na podzim. První by měli být na řadě právě lidé z rizikových skupin.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz