Zajímavosti

Studie: Pravidelné zahradničení může lidem po mrtvici prodloužit život

Studie: Pravidelné zahradničení může lidem po mrtvici prodloužit život
Zdroj: Profimedia

I trocha pohybu může lidem, kteří prodělali mrtvici, výrazně zvýšit šanci na delší život. V rámci rozsáhlé studie vědci z Kanady zjistili, že pokud tito pacienti věnují tři až čtyři hodiny týdně například chůzi nebo zahradničení, snižuje se u nich riziko úmrtí až o 54 procent.

Fyzická aktivita má významný vliv na délku života, ukazuje studie vědců z univerzity v Calgary, která byla minulý týden publikovaná v odborném časopise Neurology. Výzkum zkoumal 895 lidí s průměrným věkem 73 let, kteří prodělali mrtvici, a téměř 98 tisíc lidí s průměrným věkem 63 let, kteří mrtvici nikdy neměli.

Studie prokázala po zhodnocení různých faktorů, které by mohly ovlivnit riziko smrti, jako je kouření nebo vysoký krevní tlak, že 25 procent pacientů po mrtvici v blízké době zemřelo z různých příčin. Průměrná doba, po jakou je vědci sledovali, činila čtyři a půl roku. U lidí, kteří infarkt neprodělali, se jednalo o 6 procent.

Související obsah

Zároveň se ukázalo, že pacienti po mrtvici, kteří strávili tři až čtyři hodiny týdně chůzí či prací na zahradě nebo dvě až tři hodiny týdně jízdou na kole či cvičením, mohou mít až o 54 procent nižší riziko úmrtí. Největší přínos fyzická aktivita měla pro lidi mladší 75 let, u kterých pravidelný pohyb v tomto rozsahu snížil riziko úmrtí až o 80 procent.

"Naše výsledky jsou velmi zajímavé, protože stačí pouze tři až čtyři hodiny chůze týdně na to, aby se výrazně snížila úmrtnost. To je dosažitelné pro mnoho pacientů, kteří dříve prodělali mrtvici," pochvaluje si autor studie Raed A. Joundi.

Ještě větší přínos chůze nebo jiná lehčí fyzická aktivita měla pro lidi, kteří jí věnovali sedm až osm hodin týdně, což vychází přibližně na každodenní hodinovou procházku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz