Domácí

Piráti řeší vnitrostranické spory veřejně. Je to chyba, míní politolog

Spor v Pirátské straně o budoucnosti šéfa mediální kampaně, poslance Mikuláše Ferjenčíka, neutichá. Někteří její členové dál trvají na jeho odvolání. Sám Ferjenčík přitom z klesajících preferencí viní na internetu veřejně přístupnou vnitrostranickou diskuzi.

Na vnitrostranické diskuzi se, podle politologů, objevují radikální názory některých členů, které pak dokážou političtí konkurenti dobře využít. To prý bude stát Piráty mnoho hlasů.

"Myslím, že je lepší hodnotit kampaň až podle výsledku, já věřím, že vyhrajeme," řekl Ferjenčík.

Pokud se tak prý nestane, tak Ferjenčík z pozice vedoucího mediálního odboru odstoupí, alespoň to slíbil na online fóru Pirátů. Možné problémy ale zřejmě koaličního partnera STAN nechávají v klidu. Jenže podle politologů problém Pirátů je v současné době i problémem hnutí STAN.

Související obsah

"Jde o vnitrostranickou záležitost našich koaličních partnerů, která plyne z uplatňování principů transparentnosti a demokratického fungování. Soustředíme se především na práci v regionech, na každodenní diskusi s lidmi o jejich problémech a na to, jak uspět v podzimních volbách," řekl mluvčí hnutí STAN Tomáš Pergl.

"By bylo vhodnější, kdyby si to dokázali vydiskutovat uvnitř té strany, bez veřejnosti. Protože veřejnost takovéto signály vnímá jako možný rozkol ve straně," myslí si politolog Jiří Pehe.

To, že online hádky Pirátů nejsou před volbami to pravé, přiznává i sám Ferjenčík. "Jsem přesvědčený, že nás poškozuje, že se veřejně propírá, že jsou Piráti nespokojení s kampaní a chtějí kvůli tomu odvolat Ferjenčíka," řekl.

Související obsah

"Problém Pirátů je, že ne vždycky drží štábní disciplínu, že ne vždycky si jejich členové uvědomují, že i to, co řekne poslední člen někde na konci republiky, může být tou konkurencí nafouknuto, zveličeno a rozehráno jako velká kauza," uvedl politolog Lukáš Jelínek.

Případů, kdy Pirátům škodí otevřená diskuze jejich členů, je hned několik. Tím nejznámějším byl nápad jednoho z členů Pirátů na přerozdělení bytů.

Vnitrostranické spory mohou mít dopad na výsledky voleb, podívejte se na předvolební průzkum:

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz