Domácí

Zpoždění vlaku? Žádejte kompenzaci! Právnička poradila, jak na to

Ačkoliv lidé při svých cestách vlak hojně využívají jako dopravní prostředek, často nemají přehled o pravidlech železniční přepravy a možnostech, které dopravci nabízejí. Právnička upozorňuje, že nárok mají cestující třeba i na finanční kompenzaci v případě zpoždění spoje. V některých případech mohou dostat až 50 procent z ceny jízdného zpět.

Zpoždění v železniční dopravě není ničím neobvyklým. Přesto velká část Čechů vůbec netuší, že podobné nepříjemnosti nemusí řešit jen nadávkami, ale třeba i žádostí o finanční kompenzaci. Kdy a za jakých podmínek mají pasažéři na peníze nárok, shrnula v úterní Snídani s Novou právnička spotřebitelské organizace dTest Jana Marková.

Dopravce je povinen průběžně informovat cestující o aktuální situaci a předpokládaném čase odjezdu a příjezdu. Pokud je ohlášené zpoždění vlaku delší než hodinu, mají cestující dvě možnosti. Buď se rozhodnou, že cestu zruší, a pak mají nárok na vrácení jízdného za její neuskutečněnou část, nebo budou pokračovat do cíle i se zpožděním a zažádají o kompenzaci.

Související obsah

Výše přitom závisí na délce zpoždění vlaku. "Pokud je zpoždění delší než hodinu, máme nárok na kompenzaci ve výši 25 procent z ceny jízdného. V případě, že je zpoždění delší než dvě hodiny, pak je tam 50 procent,“ upozornila Marková s tím, že pochopitelně existují i výjimky. Třeba pokud jste o zpoždění byli informováni ještě před nákupem jízdenky.

Někteří dopravci poskytují i vyšší odškodnění než stanovuje zákon. Rozhodující bývají často i okolnosti, za jakých ke zpoždění došlo. Pokud se jedná o zdržení zaviněné ze strany dopravce, bývá odškodnění vyšší než v případech, kdy dopravce nemohl situaci nijak ovlivnit. Právnička doporučuje vždy si prostudovat přepravní řád dané společnosti.

Tzv. zpožděnku by měl vystavit průvodčí, společnosti ale často nabízejí i využití přepážek nebo umožňují žádat o odškodné online. Problémy však mohou nastat v případě třeba ročních jízdenek. "Mají specifická pravidla," upozornila Marková. Odškodné by každopádně mělo být vyplaceno vždy nejpozději do jednoho měsíce od obdržení žádosti. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz