Zahraničí

Další využití aspirinu? Pomáhat by mohl při léčbě rakoviny prsu

Další využití aspirinu? Pomáhat by mohl při léčbě rakoviny prsu

Ženám, kterým byla diagnostikována rakovina prsu, možná svitne další naděje. Nejedná se ale o žádný nový lék. Britští lékaři se totiž zaměřili na další využití aspirinu.

Odborníci z nadace Christie NHS Foundation Trust, která spravuje i jedno z největších středisek pro léčbu rakoviny prsu v Evropě, nemocnici Christie Hospital v britském Manchesteru, přišli se zajímavým tvrzením. Při léčbě rakoviny tohoto typu by mohl pomoci starý známý aspirin. Informoval o tom britský web BBC.


Podle prvotních závěrů by měly být klíčové především protizánětlivé vlastnosti aspirinu. V léčbě rakoviny by tak měly hrát výraznější roli než jeho analgetické účinky.

Související obsah


Testování dosud probíhalo pouze na zvířatech. Vědci se ale teď zaměří na lidské pacientky s verdiktem trojnásobně negativního nádoru prsu.


"Ne všechny případy rakoviny prsu reagují dobře na imunoterapii. Další zkušební využití léku jako je aspirin je skvělé, protože je tak snadno a široce dostupný, a také levný na výrobu," uvedla vedoucí studie, doktorka Anne Armstrongová.


"Doufáme, že náš výzkum ukáže, že aspirin může podpořit účinky imunoterapie, a nakonec možná být i bezpečnějším způsobem léčby rakoviny prsu," dodala Armstrongová.

Související obsah


Její kolegyně, doktorka Rebecca Leeová, ještě doplnila, že dosavadní laboratorní zjištění naznačují, že aspirin zvyšuje účinnost některých druhů imunoterapie tím, že rakovině zabraňují vytvářet látky, které oslabují imunitní reakci.


"Věříme, že aspirin dokáže utlumit záněty. Imunitní systém by tak znovu měl být schopný pokračovat v zabíjení rakovinných buněk," řekla Leeová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz