Zajímavosti

Jídlo jako prevence. Vitamín D může chránit před některými typy rakoviny

Jídlo jako prevence. Vitamín D může chránit před některými typy rakoviny
Zdroj: Profimedia

Nádory tlustého střeva a konečníku patří mezi nejčastější typy rakoviny v České republice. Prevencí u mladších lidí může být podle nové studie zvýšená konzumace vitamínu D, který je obsažen například v rybách nebo mléku.

Konzumace vyššího množství vitamínu D by mohla představovat ochranu před rozvojem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Až do roku 2015 byla Česká republika první na světě v počtu výskytu tohoto onemocnění. V současné době případů ubývá, přesto se jedná o jeden z nejčastějších typů rakoviny.

V nedávné studii zveřejněné v odborném časopise Gastroenterology odborníci z Kliniky léčby nádorových onemocnění v Bostonu, Harvardovy univerzity a dalších výzkumných institucí poprvé odhalili souvislost mezi vitamínem D a nižším rizikem rozvoje rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Související obsah

Vitamín D by podle výzkumu mohl být skvělým doplňkem v prevenci tohoto onemocnění u lidí mladších 50 let. "Protože v posledních letech neustále narůstá nedostatek vitamínu D, zajímalo nás, zda by jeho vyšší příjem mohl přispět k nižšímu počtu případů rakoviny tlustého střeva a konečníku u mladých lidí," uvedla jedna z autorek studie Kimmie Ng.

"Zjistili jsme, že příjem 300 nebo více MJ vitamínu D denně, což odpovídá vypití zhruba 250 ml mléka, snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva přibližně o 50 %," dodala.

Související obsah

Do studie bylo zapojeno bez mála 100 tisíc účastníků. Vědci se zaměřili především na mladé ženy do 50 let. Zajímavé je, že neodhalili žádnou významnou souvislost mezi příjmem vitamínu D a rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku u lidí starších 50 let.

Dostupné informace nebyly schopné tento závěr vysvětlit, vědci proto uvedli, že je potřeba dalšího výzkumu.

Studie zároveň ukázala, že podstatně vyšší přínos má vítamín D získaný z potravin než z doplňků stravy. Místo tabletek by tak lidé měli obohatit svůj jídelníček o potraviny s obsahem vitamínu D. Patří mezi ně například ryby, mléko, játra, vejce nebo houby.

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz