Zahraničí

Počet obětí na Haiti stále roste. Zdravotní systém začíná kolabovat

Sobotní silné zemětřesení na Haiti si vyžádalo už víc než 2 000 obětí. Další tisíce lidí jsou zraněny. Pomoc se ale nedaří poskytnout všem. Haiťané žijící v odlehlejších oblastech na pomoc teprve čekají.

Trosky na Haiti stále vydávají další oběti. Podle posledních informací při sobotním zemětřesení, o síle 7,2 stupně, zemřelo nejméně 2189 lidí a téměř 10 tisíc dalších bylo zraněno. Aktuální bilanci zveřejnil zpravodajský web BBC.

Z trosek se záchranářům podařilo vytáhnout 34 přeživších. Mnoho dalších ale stále na pomoc čeká. Záplavy a silné deště v minulých dnech přerušily snahy o záchranné akce a pomoc těm, kteří zůstali bez domova, jídla a vody.

"Bezpočet rodin, které kvůli zemětřesení přišly o všechno, nyní kvůli záplavám žijí doslova nohama ve vodě," řekl zástupce Dětského fondu OSN Bruno Maes.  

Související obsah

Humanitární pomoc potřebuje podle tamních úřadů minimálně 600 tisíc obyvatel, zhruba 135 tisíc rodin je bez střechy nad hlavou. "Haiti je na kolenou," prohlásil ve středu premiér země Ariel Henry.

Premiér už také vyhlásil výjimečný stav nouze a požádal obyvatele o projev solidarity. "Snažíme se dělat, co můžeme, ale nemáme peníze ani prostředky,“ řekl novinářům místní pastor.

Humanitární pomoc nabídlo také OSN. Příjezd slíbeného armádního konvoje ale komplikují následky tropické bouře Grace. Ta Haiti zasáhla krátce po zemětřesení a zničila řadu příjezdových cest do oblastí, kde lidé stále čekají na pomoc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz