Zahraničí

Po ničivých otřesech tropická bouře. Haiti drtí další přírodní pohroma

Haiti, které o víkendu zasáhlo silné zemětřesení, jež si vyžádalo nejméně 1400 obětí a 6900 zraněných, čelí další přírodní katastrofě. Na zemi udeřila tropická bouře Grace. Té stojí v cestě oblasti, ve kterých záchranné týmy stále ještě odklízejí trosky. Vedle záplav meteorologové varují i před sesuvy půdy.

Silné deště, mohutný vítr, záplavy. Grace stojí v cestě napříč Karibikem Haiti - země, která kvůli nedávnému zemětřesení čelí největší humanitární krizi za posledních několik let.

"Vše teď komplikuje předpověď počasí. Tropická deprese Grace se momentálně blíží k obci Anse-a-Pitre," uvedl vedoucí haitské agentury pro civilní ochranu Jerry Chandler.

Lidé, kteří o víkendu přišli o střechu nad hlavou, nemají kam jít. Bouři, během níž má napadnout až 40 centimetrů srážek, jsou tak vydáni napospas. "Je to opravdu těžké. Jsou tu se mnou děti a prší na nás. Nemáme ani kus igelitu na přikrytí, abychom se mohli vyspat," zoufá si Odette Seideová.

Související obsah

Úřady pro Haiťany nemají připravená evakuační centra a vyzývají obyvatele, jejichž domovy zemětřesení nezničilo, aby lidem v nouzi poskytli útočiště. Bez domova se ocitlo více než 30 tisíc rodin.

V zasažených oblastech vypomáhají zahraniční týmy ze Spojených států, Chile nebo Mexika. Zdravotnickou pomoc na Haiti vyslala také Kuba. Haitské nemocnice se už teď kvůli náporu zraněných ocitají na pokraji kolapsu a tropická bouře už tak složitou situaci může ještě zhoršit.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz