Zajímavosti

Cukr v krvi má velký vliv na covid. Odhalí, zda proděláte těžký průběh

Cukr v krvi má velký vliv na covid. Odhalí, zda proděláte těžký průběh
Zdroj: Profimedia

Vědci zřejmě odhalili souvislost mezi hladinou cukru v krvi a těžkým průběhem onemocnění covid-19. Zjistili, že zvýšená hladina glukózy přispívá k rozvoji infekce v těle prakticky ve všech fázích od jejího vzniku v plicích až po selhání organismu.

Už zhruba rok a půl se vědci po celém světě intenzivně zabývají výzkumem koronaviru, stále však zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Jednou z nich je, proč někteří nakažení skončí v kritickém stavu a následně umírají, zatímco jiní si ani nemusí všimnout, že covid prodělali. 

Výzkumný tým ze švýcarského projektu Blue Brain věří, že konečně našel odpověď. Vytvořil nástroj umělé inteligence, který využil stovek tisíc vědeckých studií k analýze a získání poznatků o roli hladiny glukózy v krvi a onemocnění covid-19.

Po přezkoumání statisíců studií výzkumníci zjistili, že hladina cukru v krvi je nejčastější biologickou proměnnou, která se v textech objevila. Svá zjištění publikovali v odborném časopise Frontiers in Public Health.

Související obsah

Jak se zdá, hladina cukru v krvi úzce souvisí se závažným průběhem covidu-19. Pokud je tato hladina zvýšená, přispívá k rozvoji virové infekce ve všech jejích fázích od jejího zrodu v plicích až po závažné zdravotní komplikace, jako je syndrom akutní respirační tísně, multiorgánové selhání nebo trombóza.

"Myslím, že jsme našli nejpravděpodobnější důvod, proč někteří lidé zvládají nemoc hůř než ostatní," uvedl zakladatel a ředitel projektu Blue Brain profesor Henry Markram.

Zvýšená koncentrace cukru v krvi se nazývá hyperglykémií a zkušenost s ní mají především diabetici. Pacienti s cukrovkou tak patří mezi vysoce rizikové skupiny, co se nákazy koronavirem týče. Hyperglykémie se ale může objevit i například při stresových situacích, infarktu či mrtvici. Pro tělo je stav zvýšené hladiny cukru v krvi nežádoucí, v jejím důsledku dochází mimo jiné k poškozování cév.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz