Zajímavosti

Co se skrývá pod jižním pólem Marsu? Vědci odhalili nové stopy

Co se skrývá pod jižním pólem Marsu? Vědci odhalili nové stopy
Zdroj: Profimedia

Chladné póly planety Mars dlouhodobě fascinují vědce, kteří si lámou hlavu tím, co se pod jejich povrchem může skrývat. Předchozí data naznačovala, že by se tam mohla nacházet podzemní jezera. Nový výzkum to ale vyvrací. Po bližším prozkoumání se zdá, že by se mohlo jednat o jíl.

V roce 2018 vědci na základě dat pořízených z radarů přišli s teorií, že pod povrchem jižního pólu se mohou ukrývat jezera, která by mohla obsahovat i nějakou formu života. Průzkumu pólů rudé planety se v současné době sice žádná mise nevěnuje, přesto jsou záběry a data pořízená z radarů velmi hodnotná.

Nový výzkum z letošního roku díky nim naznačuje, že to, co se nachází pod ledovou vrstvou jižního pólu, ve skutečnosti není kapalná voda. Namísto jezer by se mohlo podle dat a experimentů jednat o jíl.

Toto zjištění ale nemusí být nutně zklamáním. V jílu se stále mohou nacházet stopy, díky kterým vědci budou moci odhalit příběh rudé planety a její zatím neznámou historii.

Související obsah

Profesor Isaac Smith z torontské univerzity zkoumal experimentální metodou v laboratoři, zda by se skutečně mohlo jednat o jíl. Jeho výsledky se shodovaly s daty, která přinesla družice. "Vždy se snažíme přiblížit pravdě," řekl pro CNN.

Přítomnost smektitového jílu naznačuje, že na Marsu byla kapalná voda, ale nebyla tam dost dlouho na to, aby vytvořila i jíl jiného typu. Mohlo by se tak jednat o potenciální důkaz o periodickém výskytu vody na rudé planetě.

"Přidávají se další data, která by mohla potvrdit myšlenku, že Mars měl vodu, ale ne vždy," uvedl Smith. "Pokud se na jižním pólu tvoří jíl, pak to znamená, že nebyl úplně zmrzlý," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz