Domácí

Covid u Čechů změnil výběr profesí. Tato odvětví jsou teď nejatraktivnější

Covid u Čechů změnil výběr profesí. Tato odvětví jsou teď nejatraktivnější
Zdroj: TV Nova

Během pandemie se změnily preference Čechů v oblasti profesí. Nejatraktivnějším oborem stále zůstává IT, hned za ním se ale na žebříčku nově umístil farmaceutický a automobilový průmysl. Méně zajímavý se pro potenciální zaměstnance stává například stavebnictví, obchod nebo bankovnictví.

Informační technologie tradičně lákají Čechy nejvíc, a to bez ohledu na věk i vzdělání, vyplynulo z průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad. "Prvenství IT je dlouhodobým trendem, obor nabízí nadstandardní podmínky a během pandemie silně rostl a umožnil fungování i dalších sektorů, je tedy logické, že jeho atraktivita ještě rostla," uvedl ředitel společnosti Jacek Kowalak.

"Na dalších příčkách se však objevují i obory, které během nouzového stavu zápasily s mnoha problémy a zažívaly útlum, například automobilový průmysl a výroba obecně," dodal. Automobilový průmysl se objevil na druhém místě žebříčku nejatraktivnějších oborů pro středoškolsky vzdělané lidi a nahradil tak média.

Žebříček atraktivity povolání

U vysokoškolsky vzdělaných lidí se v průzkumu na druhém místě nejlákavějších odvětví objevil farmaceutický průmysl. Obě skupiny naopak příliš neláká práce v obchodu, stavebnictví nebo bankovnictví.

Související obsah

V rámci výzkumu respondenti hodnotili nejen zaměstnavatele, ale dalších deset atributů, které lidi považují za důležité při hledání nové práce. Jedná se například o plat, benefity nebo možnost kariérního růstu.

Finanční ohodnocení přitom vede, ale ne absolutně. Například pro vysokoškoláky do 24 let je nejdůležitějším kritériem finanční zdraví zaměstnavatele a hned poté jistota práce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz