Domácí

Sezóna sametek je v plném proudu. Zákeřný roztoč napadá domácí mazlíčky i lidi

Sezóna sametek je v plném proudu. Zákeřný roztoč napadá domácí mazlíčky i lidi
Zdroj: Profimedia.cz

Trápí vás nebo vašeho domácího mazlíčka svědivá kůže? Strůjcem nepříjemné vyrážky může být sametka podzimní, někdy také nazývaná jako sviluška. Její aktivita je totiž největší právě ke konci léta.

Sametka podzimní je drobný parazit, který napadá převážně malé savce. Nebezpečím jsou tak hlavně pro vaše domácí mazlíčky, především psy, kočky, ale i ptáky. Roztoč však může napadnout i člověka.

Larvy sametek přežívají v trávě a zavrtávají se do kůže, přičemž vytváří pupínky, které hodně svědí. Pupínky se nejčastěji objevují v místech, kde je měkká kůže a parazit se do ní tak může bez větší námahy zavrtat a vypustit tekutinu, která právě způsobuje bolest.

Napadení sametkou poznáte podle zmíněných zarudlých skvrn, které se objevují hlavně v místech, kde oblečení přiléhá ke kůži, a to ve slabinách, na nohou, u žen na prsou či ve vlasech. Domácí mazlíčci se pak většinou ustavičně škrábou a vykusují si napadená místa, a to mnohdy až do krve.

Související obsah

Larvy mají oranžovou až světle červenou barvu a dorůstají zhruba 0,2 milimetru. Na hostiteli se udrží zhruba 2 až 3 dny a poté odpadne.

Roztoč je nejaktivnější od konce července až do konce září. Člověk by se tak měl vyhnout dlouhému sezení v trávě a po pobytu v přírodě dbát na důkladnou hygienu. Nejúčinnější zbraní proti nepříjemnému roztoči je každopádně antiparazitární sprej.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz